دوره آموزش شیرینی پزی از 0 تا 100 برای آشپزی آسان | آفتابگردان

خانه | جزییات خبر


  امتیاز 4.56 از 5 توسط 25 نفر

شرکت در دوره آموزش شیرینی پزی در آموزشگاه شیرینی پزی آفتابگردان را باید قسمتی از برنامه های زندگی قرار داد زیرا، شیرینی یک خوراکی خوشمزه است. همه ما ایرانیان به خوبی این خوراکی را میشناسیم اما اطلاعات کاملی راجع به آن نداریم.

در این مقاله به سوالات زیر پاسخ داده می شود:

 شیرینی به خوراکی اطلاق می شود که اصلی ترین ماده اولیه آن را شکر یا سایر قند های مصنوعی تشکیل دهد و در تعریف به قدری گسترده است که می تواند انواع شکلات را نیز در بر بگیرد. دیگر مواد اصلی اغلب شیرینی ها علاوه بر شیرین کننده های مصنوعی، آرد و تخم مرغ است.

شیرینی انواع مختلفی دارد که اغلب بانوان ایرانی نیز بر تهیه آن ها مسلط هستند اما برخی از شیرینی ها هر چند ساده، نیاز به تجربه و آموزش های پیشرفته تر دارند بنابراین بهتر آن است که با شرکت در دوره آموزش شیرینی پزی، تجربه کافی را به دست آورده و فوت و فن های لازم برای شیرینی پزی را فرا بگیرید. 

فیلم آموزش مجازی شیرینی پزی

با فیلم آموزش مجازی شیرینی پزی زیر همراه باشید تا طرز تهیه دونات خانگی و 2 سس مخصوص آن را فرا بگیرید. البته این کلیپ از قبل ضبط شده و برای شما در اینجا نمایش داده شده است :

 

در این مقاله با انواع شیرینی  و ساختار اولیه هر کدام آشنا خواهیم شد، شیرینی های سنتی ایرانی را رصد می کنیم، به خلاصه ای از تاریخچه این خوراکی محبوب ایرانیان می پردازیم و در نهایت به مباحث دوره آموزش شیرینی پزی می پردازیم....

پس 5 دقیقه از وقت خود را به خواندن این مقاله اختصاص دهید و ما را همراهی نمایید.

انواع شیرینی بر اساس ساختار و مواد تشکیل دهنده آن ها

شیرینی تعاریف مختلفی دارد و می توان بر اساس ساختار و مواد تشکیل دهنده دسته بندی های متفاوتی برای شیرینی ترتیب داد. پیش از شرکت در دوره های آموزش شیرینی پزی تعاریف مختصری از این دو طبقه بندی را برای شما شرح می دهیم. 

آموزش انواع شیرینی

 • انواع شیرینی مطرح در دوره آموزش شیرینی پزی بر اساس مواد تشکیل دهنده کدام اند؟

/1 کیک

کیک ها دیگر خوراکی هستند که بر اساس مواد تشکیل دهنده در رده شیرینی ها قرار می گیرند.

کیک ها عمدتا در دو نوع اسفنجی و کره ای وجود دارند و در ترکیبات اصلی آن ها بی شک از آرد و تخم مرغ استفاده می شود. 

از جمله انواع کیک هایی که به صورت رایج در اکثر قنادی ها وجود دارد می توان به مافین، کیک پوند، کیک پر، کیک شیفون و... اشاره داشت. با شرکت در دوره آموزش شیرینی پزی با انواع کیک و شیرینی ها آشنا خواهید شد و طرز تهیه هر کدام را فرا خواهید گرفت.

انواع شیرینی شکلاتی

/2 انواع شیرینی شکلاتی

شکلات ها از دیگر خوراکی هایی هستند که بر اساس مواد تشکیل دهنده در دسته شیرینی جات قرار می گیرند. ماده اصلی تشکیل دهنده انواع شکلات، کاکائو، شکر و روغن است البته در برخی از انواع آن از آرد نیز استفاده می شود.

انواع شیرینی اسلایسی

/3 شیرینی های اسلایسی

شیرینی های اسلایسی معمولا متشکل از دو لایه زیری و رویی هستند؛ ترکیب اصلی لایه زیرین از آرد تشکیل شده و لایه رویی نیز با همین ماده و مواد دیگر برای بخشیدن ظاهری زیبا و البته خوش طعم استفاده می شود. 

اسلایس ها قطعات مربعی یا مستطیل شکل کوچکی هستند که حاصل برش های کوچک تر از یک اسلایس بزرگ اند.

دوره آموزش شیرینی پزی آفتابگردان

/4 انواع تارت 

تارت را با نام نان زیرین شیرینی نیز می شناسند. تارت ها در دو اندازه کوچک و بزرگ تهیه می شوند که به نوع کوچک تر آن، تارتلت گفته می شود.

بی شک اگر کارآموز دوره آموزش شیرینی پزی در آموزشگاه شیرینی پزی آفتابگردان باشید با طرز تهیه انواع پای آشنایی دارید؛ پای در واقع نوعی تارت است که سطح رویی آن ها با لایه ای نازک از خمیر پوشانده می شود.

 • انواع شیرینی مطرح در دوره آموزش شیرینی پزی بر اساس ساختار کدام اند؟

/1 شیرینی پوسته کوتاه 

 این نوع شیرینی ساده ترین و البته پرطرفدار ترین شیرینی بوده که ترکیبی است از آرد، روغن و شکر و به طور عمده برای تهیه تارت و پای سیب استفاده می شود.

 تهیه این نوع از شیرینی ها به این صورت است که در ابتدا روغن، آرد، آب و شربت شکر را با یکدیگر مخلوط کرده، سپس خمیر را رول می کنیم و با دست یا به کمک دستگاه مخلوط کن ورز می دهیم تا در نهایت شیرینی نرم و تردی به دست آید.

شیرینی دانمارکی

/2 شیرینی دانمارکی

 خمیرپف دار را ما ایرانیان با نام شیرینی دانمارکی می شناسیم که دارای لایه های مختلف بوده که پس از اضافه کردن مخمر پف می کند. این شیرینی با استفاده از آردنول، کره مارگارین، استیک اسید و نمک برای تقویت شبکه گلوتن وشربت گلوکز شیر و تخم مرغ و طعم دهنده و آب ساخته می‌شود. 

پف شیرینی به دمای فر، ورق ورقه بودن و تردی آن بستگی دارد. نان اکلرخامه‌ای یا شیرینی نارنجکی، شیرینی سبکی است که با خامه پر می شود؛ این شیرینی را نه تنها با خامه بلکه با موادغذایی دیگری از قبیل پنیر، تن ماهی و مرغ نیز می توان پر کرد و به عنوان میان وعده مصرف نمود.

/3  شیرینی فیلو

 این نوع شیرینی یک لایه نازک خمیر به همراه کره است که حالت تردی داشته و به راحتی خرد می شود.

شیرینی هزار برگ

/4  خمیر هزار برگ

شیرینی ساده دیگری که در این دسته بندی جای دارد، شیرینی هزار برگ است، علت نام گذاری این شیرینی به دلیل شکل ظاهری آن هنگام پخت بوده که به صورت لایه های پف کرده و متورم شده در خواهد آمد. 

در آخر این مقاله طرز تهیه این شیرینی خوشمزه گفته شده است!

شیرینی‌های ایرانی موضوع این روزهای دوره آموزش شیرینی پزی

به غیر از شیرینی های اصیل ایرانی که در ادامه به طور کامل به آن ها می پردازیم، شیرینی ها در قنادی عموما به دو دسته شیرینی خشک و شیرینی تر طبقه بندی می شوند.

شیرینی های خشک به شیرینی هایی گفته می شود که برای تهیه آن ها از خامه استفاده نشده است و قابل نگهدای تا مدت زمان بیشتری هستند. 

از جمله انواع شیرینی خشک می توان به شیرینی زبان، دانمارکی، کشمشی و مربایی اشاره داشت.

شیرینی تر شیرینی های خامه ای هستند که بایستی در یخچال و در دمای خنک از آن ها نگهداری نمود مانند انواع شیرینی خامه ای و رولت.

شیرینی تر

شیرینی خشک

ایرانیان تاریخ طولانی را در صنعت تولید شیرینی داشته اند به گونه ای که می توان گفت دوره آموزش شیرینی پزی در گذشته نیز وجود داشته است که البته شباهت چندانی با شیوه های امروزی ندارد.

 همچنین می توان گفت اولین بار بستنی، چند هزار سال پیش در ایران تولید می شد ولی همان گونه که می دانید ظاهر و مواد تشکیل دهنده بستنی های قدیم با امروز بسیار متفاوت هستند.

 جالب تر این است که بدانید ریشه تاریخی شیرینی‌های خشک غربی یا به اصطلاح کوکی ها به کلوچه ایرانی به ۱۳۰۰ سال پیش باز می گردد.

چگونه انواع شیرینی مدرن را در آموزشگاه شیرینی پزی می آموزید؟

با وجود اینکه این صنعت و همچنین دوره آموزش شیرینی پزی فنی حرفه ای در ایران در چند دهه اخیر پیشرفت چشم گیری در زمینه شیرینی های خشک و شیرینی های سنتی داشته است اما نمی توان از ذائقه های متفاوت مردم و تمایل به امتحان مزه های جدید و مدل های بر گرفته از سنت فرنگی چشم پوشی کرد. 

امروزه مدل های معروفی از انواع شیرینی را می بینیم که به خوبی جای خود را در ویترین قنادی ها باز کرده اند به همین منظور لازم است تا در کنار طبخ انواع شیرینی های رایج به فراگیری طرز تهیه انواع شیرینی های مدرن نیز بپردازید.

از این رو با شرکت در دوره آموزش شیرینی پزی در آموزشگاه شیرینی پزی می توانید جدید ترین متد های طبخ انواع شیرینی های مدرن و به روز را آموزش ببینید.

دوره آموزش شیرینی پزی آفتابگردان

طعم خوش قدیمی‌ترین شیرینی‌های ایرانی را به یاد دارید؟

از قدیم الایام شیرینی های مختلفی در رژیم غذایی ایرانیان جای داشته اند و برای مناسبت های مختلف نظیر عید نوروز، جشن عروسی، مراسمات ملی و جشن ها مختلف برای پذیرایی از مهمانان استفاده می شد.

مردم ایران برای نشان دادن شادی خود در این ایام کام یکدیگر را شیرین می ساختند ما نیز امروزه به رسم دیرینه اجدادمان از این خوراکی خوشمزه برای میهمانی ها ومراسمات مختلف استفاده می کنیم. 

اما آیا می دانید شیرینی های سنتی ایران کدام اند؟

در این بخش از مقاله اصیل ترین و البته قدیمی ترین شیرینی های ایرانی را به شما معرفی می کنیم. شما می توانید طرز تهیه این شیرینی ها را در دوره آموزش شیرینی پزی فنی حرفه ای در آموزشگاه شیرینی پزی آفتابگردان فرا گرفته و برای مراسمات مختلف آن ها را  تهیه نمایید.

 • نقل

در گذشته که خبری از شیرینی ها و شکلات های رنگارنگ نبود، زینت بخش مجالس و خصوصا سفره هفت سین ایرانیان نقل بود.

نقل ها انواع مختلفی داشتند از نقل های مغز دار گرفته تا نقل هلدار و... که عموما مردم تبریز و خراسان بیشتر از مردمان سایر شهرهای ایران این شیرینی های کوچک را تهیه می کردند و می توان به نوعی نقل را سوغات این شهر ها دانست.

شیرینی نقل

 • سوهان

در زمان های قدیم پای ثابت شیرینی های نوروز سوهان بود.

این شیرینی هنوز هم با گذشت سال ها در برخی از خانواده های ایرانی جزئی از بساط پذیرایی نوروزی است.

خاستگاه سوهان قم است و اولین بار در این شهر پخته شد؛ آنگونه که گفته شده است، قدمت سوهان قوم به زمان حکومت قاجاریه باز می گردد و در آن زمان بود که یکی از درباریان مظفرالدین شاه نام سوهان را بر روی این شیرینی قمی نهاد.

شیرینی سوهاندوره آموزش شیرینی پزی

 • مسقطی

مسقطی در اصل نوعی دسر شیرین به شمار می رود که با نشاسته زعفران و مغز پسته تهیه شده و امروزه جای خود را در میان سفره های نوروزی مردم ایرا ن خصوصا اهالی جنوب باز کرده است. همچنین این شیرینی یکی از سوغات شیراز است. 

شیرینی مسقطی

 • شیرینی گز

گز نوع دیگری از شیرینی های قدیمی ایرانی است که قدمت آن به450 سال پیش باز می گردد و از همان زمان تا کنون، پایه ثابت پذیرایی ما ایرانیان است.

این شیرینی خوش طعم از گیاهی به نام گز انگبین تهیه می شود که در اطراف اصفهان و همچنین چهار محال و بختیاری می روید.

گفته می شود که گز اصفهان در زمان حکومت آقا محمد خان قاجار به کشور های دیگر صادر می شد و یا به عنوان پیشکش به پادشاهان ایالات مختلف هدیه می دادند. 

شیرینی گز

 • شیرینی باسلوق 

باسلوق یا همان راحت الحلقوم سوغات مراغه، ملایر و همچنین شهر اراک است.

این شیرینی لذیذ به راحتی اسمش تهیه نمی شود بلکه مراحل دشوار و پیچیده ای را طی می کند تا به دست ما برسد به طوری که می توان گفت این شیرینی به حدود 6 ماه زمان برای آماده شدن نیاز دارد.

باسلق با شیره انگور، نشاسته، مغز بادام یا مغز هسته شیرین زردآلو و ادویه تهیه می شود.

 • باقلوا 

شاید این شیرینی اصالت ایرانی نداشته باشد ولی خیلی خوب توانست با فرهنگ ما ایرانیان عجین شود.

اصالت باقلوا به کشور ترکیه باز می گردد اما در شهر هایی همچون تبریز، اصفهان، قزوین و حتی یزد نیز طبخ می شود.

باقلوا در شهر های مرکزی ایران مانند اصفهان، با شهد کمتر ولی مغزیجات بیشتر تهیه می شود ولی باقلواهای تبریزی پرشهدتر از باقلواهای سایر شهرهای ایران هستند.

باقلوا

 •  نان برنجی

نان برنجی میراث دیگری است که از پدرانمان برای ما به ارث گذاشته شده است.

نان برنجی را همه ما ایرانیان به سوغات کرمانشاه می شناسیم. گرچه نقش این شیرینی پر طرفدار با روی کار آمدن شیرینی های جدید تر کم رنگ شده است اما هنوز هم طرفداران خاص خود را دارد و به دلیل دوام و ماندگاری بالا بسیاری از افراد، طرفدار این شیرینی سنتی هستند.

شیرینی نان برنجی

 دوره های آموزش شیرینی پزی را در این آموزشگاه شیرینی پزی سپری کنید!

آموزشگاه شیرینی پزی آفتابگردان در سال 85 ، تحت عنوان هنرکده فعالیت خود را آغاز کرد.

در "هنرکده" هنرهای متنوعی از جمله آشپزی، کیک، شیرینی ، دسر و همچنین انواع صنایع دستی و هنرهای تزیینی به هنرجویان آموزش داده می شد.

آکادمی آفتابگردان با سابقه بیش از 1 دهه آموزش در زمینه های مختلف توانسته مدت فعالیت خود در رشته های مختلف فعالیت نماید و اکنون با 24 رشته فعال مشغول به کار است و هنرجویان را در زمینه های مختلف آشپزی ، شیرینی پزی ، کیک و دسر آموزش می دهد.

دوره آموزش شیرینی پزی آفتابگردان

یکی از ویژگی های آموزشگاه شیرینی پزی آفتابگردان، استفاده از تجهیزات فوق پیشرفته ای است که در کمتر آموزشگاهی وجود دارد.

تمام تجهیزات موجود در آکادمی آفتابگردان در سطح قنادی ها بوده و هنرجو می تواند به سادگی کار با این تجهیزات را فرا بگیرد و برای کار در قنادی آماده شود.

شما در این آموزشگاه بزرگ می توانید دوره آموزش شیرینی پزی را از صفر تا صد سپری کرده و به یک قناد حرفه ای بدل شوید و با پرداخت هزینه ای جداگانه دوره آموزش شیرینی پزی فنی حرفه ای را پشت سر گذاشته و با این مدرک معتبر کسب و کار خود را گسترش دهید.

آموزش قنادی حرفه ای

دوره آموزش قنادی حرفه ای را در جوار حرفه ای ها در آموزشگاه شیرینی پزی با مدرک بین المللی سپری کنید.

فیلم زیر مجموعه ای از دوره هایی است که در آموزشگاه شیرینی پزی آفتابگردان گذرانده شده است :

 

برای پیش رفت باید پیش رفت و شما در این خصوص می توانید در دوره آموزش قنادی حرفه ای که در آکادمی تخصصی آفتابگردان برگزار می شود شرکت کرده و در جوار اساتید با تجربه و استاد کاران ماهر در این زمینه مشغول آموزش شوید.

چه بسا هنرجویانی که ذوق و استعداد بالایی در زمینه ایده پردازی برای شیرینی پزی دارند اما به دلیل نداشتن مهارت تخصصی از کار و اهداف خود باز مانده اند؛ این را به خاطر داشته باشید که برای پیشرفت هیچگاه دیر نیست پس همین حالا آموزش قنادی حرفه ای را آغاز کنید و یک گام برای پیشرفت خود بردارید.

موارد آموزشی شیرینی پزی درجه 1 و 2

 دوره آموزش شیرینی پزی آموزشگاه شیرینی پزی آفتابگردان به شرح زیر است:

دوره آموزش شیرینی پزی درجه 1

شیرینی پز درجه 1 مخصوص خانم ها و آقایان همراه با اعطای مدرک فنی و حرفه ای برگزار می شود.

موارد آموزشی :

1-    توانایی تهیه انواع شکلات

2-    ﺗﻮﺍﻧﺎﻳﻲ ﺗﻬﻴﻪ ﭼﻨﺪ ﻧﻮﻉ ﺷﻴﺮﻳﻨﻲ، ﭘﺎﻱ ﻭ ﻛﻴﻚ ﻛﻮﭼﻚ (اکلر قالبی با میوه و خامه، شیرینی سنت اونوره، شیرینی پرتقالی، برست کوچک، شیرینی سیب یا خمیر میل فوی، انواع کوکیز، شیرینی ورقه ای، کیک مرنگ شکلات، کیک آناناس برگردان، کیک سیب نروژی، پای سیب، پای آناناس)

3-    ﺗﻮﺍﻧﺎﻳﻲ ﺗﻬﻴﻪ ﺍﻧﻮﺍﻉ ﺭﻭﻳﻪ ﻣﺨﺼﻮﺹ ﺷﻴﺮﻳﻨﻲ ﻭ ﺳﺲ ﺷﻜﻼﺕ (رویه هفت دقیقه ای، رویه شکلاتی، سس شکلات)

4-    ﺗﻮﺍﻧﺎﻳﻲ ﺗﻬﻴﻪ ﻛﻴﻚ ﺩﻭ ﻃﺒﻘﻪ ﻭ ﺳﻪ ﻃﺒﻘﻪ ﺑﺮﺍﻱ ﺟﺸﻦ ﻫﺎ  

کیک چند طبقه

5-    ﺗﻮﺍﻧﺎﻳﻲ ﺳﺎﺧﺖ ﮔﻞ ﺑﺮﺍﻱ ﺗﺰﺋﻴﻦ

6-    توانایی تهیه نان (ﺗﻬﻴﻪ ﻧﺎﻥ ﺷﻴﺮﻣﺎﻝ، تهیه ﻛﺮﺍﺳﺎﻧﺖ، ﺗﻬﻴﻪ ﺗﻮ ﺗﻚ ﺻﺒﺤﺎﻧﻪ، ﺗﻬﻴﻪ ﻳﻚ ﻧﻮﻉ ﻧﺎﻥ ﺣﺠﻴﻢ) 

دوره آموزش شیرینی پزی درجه 2

شیرینی پز درجه 2 مخصوص خانم ها و آقایان به همراه اعطای مدرک فنی و حرفه ای برگزار می گردد.

موارد آموزشی :

1-    آشنایی با مواد اولیه شیرینی پزی و اندازه گیری مواد .

2-    ﺗﻮﺍﻧﺎﻳﻲ ﺑﺮﺵ ﺧﻤﻴﺮ ﻭ ﻗﺎﻟﺐ ﮔﻴﺮﻱ

3-    ﺗﻮﺍﻧﺎﻳﻲ ﺗﻬﻴﻪ ﻛﻤﭙﻮﺕ، ﻣﺮﺑﺎ ﻭ ﻣﺎﺭﻣﺎﻻﺩﻫﺎﻱ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺩر دوره آموزش ﺷﻴﺮﻳﻨﻲ ﭘﺰﻱ، ﺗﻬﻴﻪ ﻛﻤﭙﻮﺕ ﺳﻴﺐ، ﻛﻤﭙﻮﺕ ﺯﺭﺩﺁﻟﻮ، ﻛﻤﭙﻮﺕ ﻫﻠﻮ، ﻛﻤﭙﻮﺕ ﺁﻟﻮ، ﻛﻤﭙﻮﺕ ﻣﺮﺑﺎﻱ ﺁﻟﺒﺎﻟﻮ، ﻣﺮﺑﺎﻱ ﺳﻴﺐ، ﺗﻬﻴﻪ ﻣﺎﺭﻣﺎﻻﺩ ﺯﺭﺩﺁﻟﻮ، ﻣﺎﺭﻣﺎﻻﺩ ﺗﻮﺕ ﻓﺮﻧﮕﻲ، ﻣﺎﺭﻣﺎﻻﺩ ﻛﻴﻮﻱ 

4-    ﺗﻮﺍﻧﺎﻳﻲ ﺗﻬﻴﻪ ﺍﻧﻮﺍﻉ ﺷﻜﻼﺕ ( ﺗﻬﻴﻪ ﺷﻜﻼﺕ ﺳﻮﺋﻴﺴﻲ، ﺷﻜﻼﺕ ﺑﺎﺩﺍﻣﻲ ﻳﺎ ﻧﺎﺭﮔﻴﻠﻲ ﻳﺎ ﻓﻨﺪﻗﻲ، ﺗﻬﻴﻪ ﺗﺎﻓﻲ، ﺗﻬﻴﻪ ﺷﻜﻼﺕ ﺻﺒﺤﺎﻧﻪ (ﻧﻮﺗﻼ)، ﺗﻬﻴﻪ ﺳﻮﻫﺎﻥ ﻋﺴﻠﻲ، ﺗﻬﻴﻪ ﻟﻮﺯ ﺑﺎﺩﺍﻡ، ﺗﻬﻴﻪ ﺭﺍﺣﺖ ﺍﻟﺤﻠﻘﻮﻡ، ﺗﻬﻴﻪ ﻣﺎﺭﺷﻤﺎﻻ 

5-    ﺗﻮﺍﻧﺎﻳﻲ ﺗﻬﻴﻪ ﺷﻴﺮﻳﻨﻲ ﻫﺎﻱ ﺑﺪﻭﻥ ﻓﺮ(ﺍﺟﺎﻕ ﻛﺎﺭﻱ)، ﺗﻬﻴﻪ ﺑﺮﺷﺘﻮﻙ، ﺯﻭﻟﺒﻴﺎ ﻭ ﺑﺎﻣﻴﻪ، ﮔﻮﺵ ﻓﻴﻞ، ﺧﺎﺗﻮﻥ ﭘﻨﺠﺮﻩ ﺍﻱ و قطاب

زولبیا بامیه آفتابگردان

6-    ﺗﻮﺍﻧﺎﻳﻲ ﺗﻬﻴﻪ ﺍﻧﻮﺍﻉ ﺷﻴﺮﻳﻨﻲ ﺧﺸﻚ،  ﻧﺎﻥ ﻧﺨﻮﺩﭼﻲ، ﻧﺎﻥ ﻛﺸﻤﺸﻲ، ﻧﺎﻥ ﺑﺎﺩﺍﻣﻲ، ﻧﺎﻥ ﭼﺎﻱ، ﺷﻴﺮﻳﻨﻲ ﺷﻄﺮﻧﺠﻲ ( ﺩﻭﺭﻧﮓ )، ﺷﻴﺮﻳﻨﻲ ﻧﺎﺭﮔﻴﻠﻲ، ﺷﻴﺮﻳﻨﻲ ﻣﺮﺑﺎﻳﻲ ﻳﺎ ﻣﺎﺭﻣﺎﻻﺩ، ﺗﻬﻴﻪ ﭘﻔﻚ ﻳﺎ ﻣﺮﻧﮓ، ﺗﻬﻴﻪ ﺑﻴﺴﻜﻮﻳﻴﺖ، ﺷﻴﺮﻳﻨﻲ ﺍﺳﻜﺎﺗﻠﻨﺪﻱ، ﺗﻬﻴﻪ ﺧﻤﻴﺮ ﺷﻴﺮﻳﻨﻲ ﺩﺍﻧﻤﺎﺭﻛﻲ (  ﺳﻪ ﮔﻮﺵ، ﻋﻴﻨﻜﻲ، ﺭﻭﻟﺖ، ﭘﻴﭽﻪ ﺍﻱ، ﻗﺮﻗﺮﻩ ﺍﻱ ، ﻛﺮﻭﺍﺳﺎﻥ ﻭ ....)، ﺗﻬﻴﻪ ﺩﻭﻧﺎﺕ ﭘﻔﻲ، ﺷﻴﺮﻳﻨﻲ ﺧﺮﺩﻩ ﺷﻜﻼت، تارت مربایی، کرم وانیلی، کرم پرتقال، کرم شکلاتی، کرم پاتی سیر .

7-    ﺗﻮﺍﻧﺎﻳﻲ ﺗﻬﻴﻪ ﺍﻧﻮﺍﻉ ﻛﻴﻚ ﻭ ﺷﻴﺮﻳﻨﻲ ﺗﺮ، ﺧﺎﻣﻪ ﺯﺩﻩ ﺷﺪﻩ ﺑﺮﺍﻱ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺩﺭ ﻛﻴﻚ ﻳﺎ ﺷﻴﺮﻳﻨﻲ، ﺁﻣﺎﺩﻩ ﻛﺮﺩﻥ ﻣﺨﻠﻮﻁ ﺯﺭﺩﻩ ﺗﺨﻢ ﻣﺮﻍ ﺑﺎ ﻣﻮﺍﺩ ﺍﻓﺰﻭﺩﻧﻲ، ﺗﻬﻴﻪ ﺷﻴﺮﻩ ﻣﺨﺼﻮﺹ ﺷﻴﺮﻳﻨﻲ ﺗﺮ، ﺗﻬﻴﻪ ﻛﻴﻚ ﺳﺎﺩﻩ ( ﻛﻴﻚ ﺍﺳﻔﻨﺠﻲ ﻭﻛﺮﻩ ﺍﻱ)، ﺗﻬﻴﻪ ﻛﻴﻚ ﭘﺮﺗﻐﺎﻟﻲ، ﻛﻴﻚ ﺧﺮﻣﺎ ﻭ ﮔﺮﺩﻭ، ﺗﻬﻴﻪ ﻛﻴﻚ ﺷﻴﻔﻮﻥ ﭘﺮﺗﻐﺎﻝ ﻭ ﻧﺎﺭﮔﻴﻞ، ﻛﻴﻚ ﮔﺮﺩﻭﻳﻲ، ﻛﻴﻚ ﻛﻮﭼﻚ ﻳﺰﺩﻱ، ﻣﺎﻓﻴﻦ ﻛﺸﻤﺶ ﻭ ﮔﺮﺩﻭ، ﺗﻬﻴﻪ ﺷﻴﺮﻳﻨﻲ ﺗﺮ ﺑﺎ ﺧﺎﻣﻪ، ﻣﻴﻮﻩ ﻭ ﻛﺮﻡ، ﺗﻬﻴﻪ ﺭﻭﻟﺖ ﺧﺎﻣﻪ، شیرینی ﻟﻄﻴﻔﻪ، ﻧﺎﻥ ﺧﺎﻣﻪ ﺍﻱ، ﺗﺎﺭﺕ ﺑﺎ ﺧﺎﻣﻪ ﻭ ﻣﻴﻮﻩ ﻭ ژﻟﻪ   

شیرینی تارت آفتابگردان

8-   ﺗﻮﺍﻧﺎﻳﻲ ﺗﻬﻴﻪ ﺍﻧﻮﺍﻉ ﺩﺳﺮﻫﺎ (ﺗﻬﻴﻪ ﻛﺮﻡ ژﻟﻪ، ﭘﺎﺭﻓﻪ ﻧﺎﭘﻠﺌﻮﻥ، ﭘﻠﻤﺒﻴﺮ، ﺗﻬﻴﻪ ﺗﺮﺍﻳﻔﻞ، ﺣﻠﻮﺍﻱ ﺗﺰﺋﻴﻨﻲ، ﺗﻬﻴﻪ ﻛﺮﻡ ﻣﻜﺎ ﺑﺎ ﺳﺲ ﮔﺮﺩﻭ ﻭ ﻗﻬﻮﻩ، ﻛﺮﻡ ﻛﺎﺭﺍﻣﻞ، ﻛﺮﻡ ﺑﺎ ﻭﺍﺭﻳﺎ، ﺗﻬﻴﻪ ﻛﺮﻡ ﻣﻮﺯ ﻳﺎ ﻫﻠﻮ، ﻛﺮﻡ ﭘﺮﺗﻐﺎﻝ، ﻛﺮﻡ ژﻟﻪ، ﺗﻬﻴﻪ ﻣﻮﺱ ﺷﻜﻼﺕ، فروماژ قهوه، بستنی وانیلی 

آموزش شیرینی ناپلئونی

درست کردن شیرینی خامه ای در خانه، نسبت به انواع شیرینی خشک یا حتی شکل های دیگر شیرینی تر رواج کمتری دارد و این موضوع شاید به دلیل فوت و فن های خاصی است که باید در تهیه این شیرینی مدنظر قرار بگیرد.

اما آیا تا به حال شما هم تمایل داشته اید که تهیه شیرینی خامه ای در خانه را تجربه کنید؟ با نکات آماده سازی این دست از شیرینی ها آشنایی دارید؟ 

در دوره آموزش شیرینی پزی، یاد می گیرید که مانند آشپزهای حرفه ای و با رعایت تمامی اصول کار، شیرینی های خامه ای عالی درست کنید.

در این قسمت هم می توانید با طرز تهیه دو نوع شیرینی خامه ای نسبتا مشکل همراه شده و تجربه تازه ای را برای خود رقم بزنید. 

مواد لازم برای تهیه شیرینی ناپلئونی

خمیر هزارلا ۱ بسته
خامه فرم گرفته یک و نیم پیمانه
خلال یا پودر پسته (برای تزئین) به میزان دلخواه
پودر قند (برای تزئین) به میزان دلخواه

خمیر استفاده شده در شیرینی ناپلئونی، خمیر هزارلا یا میل فوی نام دارد. ممکن است علت نامگذاری این شیرینی هم، وجود لایه های بسیار نازک و بسیار زیاد در خمیر هزارلا باشد که به عنوان سمبل ارتش ناپلئون بناپارت شناخته می شوند. 
برندهای مختلف خمیر هزار لا در فروشگاه های بزرگ و مغازه های لوازم قنادی موجود هستند. شما می توانید با رعایت اصول و ترفندهای خاصی، این خمیر نسبتا مشکل را در خانه درست کنید.

طرز تهیه خمیر هزار لا به همراه تمامی نکات آن در آموزشگاه شیرینی پزی آفتابگردان یاد داده می شود. در ادامه  ابتدا طریقه درست کردن شیرینی ناپلئونی با استفاده از خمیر هزار لای آماده توضیح داده شده و سپس طرز تهیه خمیر هزار لا به شما ارائه می شود. 

طرز تهیه شیرینی ناپلئونی با خمیر هزارلا

شیرینی ناپلئونی از خمیر هزار لا و خامه فرم گرفته درست می شود. خامه فرم گرفته در فروشگاه های لوازم قنادی موجود است. همچنین طرز تهیه این خامه از خامه صبحانه، به طور مفصل در مقاله آموزش انواع دسر برای تولد توضیح داده شده و با مراجعه به این مقاله می توانید به راحتی خامه فرم گرفته را در خانه درست کنید.

پس از خرید یا آماده سازی خمیر هزار لا و خامه فرم گرفته، می توانید پختن شیرینی ناپلئونی را شروع کنید. برای تهیه شیرینی ناپلئونی در منزل، در اولین قدم فر را روشن کرده و روی ۱۸۰ درجه سانتی گراد قرار دهید. 

خمیر هزار لای آماده را به همراه لایه کاغذی زیر آن روی سینی فر باز کنید. سپس با استفاده از چاقو خمیر را به ابعاد مساوی، مثلا ۴ در ۵ سانتی متر تقسیم کنید. سینی را داخل فر قرار داده و اجازه دهید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند تا زمانی که حجم خمیرها دو تا سه برابر شود. سپس سینی فر را خارج کرده و اجازه دهید خمیرها کاملا خنک شوند. 

شیرینی خشک در آموزشگاه شیرینی پزی

لایه های میانی شیرینی ناپلئونی بسیار ترد و شکننده هستند و همین موضوع هم باعث می شود که خوردن آن سخت باشد. برای این لایه ها به پودر خمیر هزار لا نیاز است. قسمت های کوچک یا نامتقارن خمیر را با دست پودر کرده و کنار بگذارید. 

یک تکه نان برداشته و با کمک قیف یا ماسوره مقداری از خامه فرم گرفته را روی آن بکشید. سپس روی خامه مقداری از خمیر هزار لای پودر شده بریزید. یک برش دیگر از نان را روی خامه و پودر نان قرار داده و کمی با دست فشار دهید. مجددا روی این لایه هم خامه کشیده و پودر نان بپاشید. 

شما می توانید شیرینی ناپلئونی را به صورت دو لایه ای یا سه لایه ای درست کنید. در صورت تمایل در همین مرحله روی شیرینی را با پودر یا خلال پسته تزئین کنید یا یک لایه دیگر نان، خامه و پودر نان قرار داده و سپس خلال یا پودر پسته بپاشید. 

نکاتی در رابطه با دوره آموزش شیرینی پزی خانگی

 • آیا تا به حال در زمان تهیه شیرینی با مشکلاتی از قبیل خشک شدن بیش از حد آنها، خام ماندن قسمت میانی شیرینی ها یا کم و زیاد شدن میزان مواد به کار رفته مواجه شده اید؟
 • آیا تاکنون با این فکر درگیر شده اید که شیرینی یا کیک شما دارای کیفیت لازم نیست؟

دوره آموزش شیرینی پزی خانگی، یک فرصت بسیار مناسب برای پاسخگویی به سوالات رایج شما در زمینه پختن انواع شیرینی و رفع مشکلاتی است که در زمان درست کردن آنها پیش می آیند. در این قسمت از مقاله نیز سعی شده است که به برخی از این مسائل پرداخته شده و نکاتی در جهت رفع آنها بیان شود. 

** نحوه استفاده از پیمانه برای اندازه گیری مواد مختلف به چه صورت است؟

یکی از سوالات متداولی که در هنگام دادن دستور شیرینی ها در دوره آموزش شیرینی پزی خانگی پیش می آید، این است که هر یک پیمانه از مثلا شکر یا روغن معادل چند گرم از این مواد می شود.

دوره آموزش شیرینی پزی خانگی

به همین دلیل در جدول زیر، مقادیر معادل یک پیمانه از مواد مختلف، که در تهیه شیرینی  های خانگی مورد استفاده قرار می گیرند، به شما ارائه می شود.

۱ پیمانه آرد معادل ۱۲۵ گرم آرد
۱ پیمانه آرد ذرت معادل ۱۵۰ گرم آرد ذرت
۱ پیمانه نشاسته ذرت معادل ۱۲۵ گرم نشاسته ذرت
۱ پیمانه شکر معادل ۲۰۰ گرم شکر
۱ پیمانه شکر قهوه ای معادل ۲۱۰ گرم شکر قهوه ای
۱ پیمانه پودر قند معادل ۱۲۵ گرم پودر قند
۱ پیمانه روغن مایع معادل ۲۲۴ گرم روغن مایع
۱ پیمانه کره معادل ۲۰۰ گرم کره
۱ پیمانه شیر معادل ۲۵۰ گرم شیر
۱ پیمانه ماست معادل ۲۴۰ گرم ماست
۱ پیمانه گردو، بادوم یا فندق خرد شده معادل ۱۰۰ گرم از این مواد
۱ پیمانه کشمش معادل ۱۵۰ گرم کشمش
۱ پیمانه شکلات چیپسی معادل ۱۷۰ گرم شکلات چیپسی
۱ پیمانه پودر کاکائو معادل ۱۰۰ گرم پودر کاکائو

** در شیرینی پزی خانگی، مواد آردی را چطور پیمانه کنید؟

همیشه قبل از به کار بردن پیمانه و اندازه گیری مواد آردی، مانند انواع آرد یا نشاسته، شکر سفید، پودر قند، پودر کاکائو، قهوه یا غیره، مواد را به هم بزنید.

فارغ از اینکه شما مواد آردی را در چه ظرفی نگهداری می کنید، این مواد پس از گذشت زمان، در ظرف حالت فشرده به خود می گیرند و به همین دلیل، در زمان اندازه گیری، حجم بیشتری از آنها در پیمانه قرار گرفته و اندازه گیری شما را غیر دقیق می کنند.

هم زدن مواد خشک و آردی، باعث از بین رفتن این فشردگی شده و باعث می شود در استفاده از پیمانه برای اندازه گیری، دقیق تر عمل کنید. 

آموزشگاه شیرینی پزی آفتابگردان

یکی دیگر از نکات بسیار مهمی که در مورد پیمانه کردن مواد آردی در دوره آموزش شیرینی پزی خانگی به شما تاکید می شود، این است که هرگز و تحت هیچ شرایطی، پیمانه را به منظور پر کردن، درون ظرف نبرید، بلکه با استفاده از یک قاشق، مواد را از ظرف برداشته و درون پیمانه بریزید. این کار، از فشرده شدن مواد آردی درون پیمانه جلوگیری کرده و باعث اندازه گیری دقیق تر می شود. 

پس از اینکه با استفاده از قاشق، پیمانه را از ماده مورد نظر پر کردید، روی پیمانه را با یک چاقو یا پالت صاف کرده و سپس ماده آردی اندازه گیری شده را درون ظرف مورد نظر بریزید. این کار هم از بیشتر شدن اندازه ماده خشک، به دلیل بالاتر آمدن از لبه های پیمانه، پیش گیری می کند.  

**چگونه از پیمانه برای اندازه گیری مواد مرطوب و فشرده استفاده می شود؟

برخلاف اندازه گیری مواد آردی و خشک، در زمان پیمانه کردن مواد مرطوب و فشرده مانند کره، شکر قهوه ای، نوتلا و کره بادام زمینی، باید مواد را پس از ریختن در پیمانه با پشت قاشق یا لیسک فشرده کنید.

علت انجام این کار، آن است که مواد مرطوب باید به صورت فشرده اندازه گیری شوند. برای برداشتن این مواد از درون ظرف و ریختن آنها به درون پیمانه، مانند مواد آردی از قاشق استفاده کنید. 

پیمانه مواد برای شیرینی پزی

در دوره آموزش شیرینی پزی خانگی در آموزشگاه شیرینی پزی آفتابگردان به شما گفته می شود که برای اندازه گیری ماست و خامه، علاوه بر فشرده کردن آنها به وسیله پشت قاشق یا لیسک، باید چند بار هم پیمانه را روی سطح کار بزنید تا حبابی که احتمالا در بافت آنها ایجاد شده، خارج شود.

همچنین در هنگام پیمانه کردن مواد چسبناکی مثل عسل، قبل از انتقال مواد به پیمانه، آن را با کمی روغن مایع چرب کنید. 

** اندازه گیری مایعات با استفاده از پیمانه چگونه انجام می گیرد؟

آنجا که برای اندازه گیری مواد با استفاده از پیمانه، باید آن را تا لبه پر کرد و این کار ممکن است موجب ریختن مایعات از سر پیمانه شود، به طور کلی بهتر است برای اندازه گیری مایعات، به جای پیمانه از پارچ مدرج استفاده شود.

در صورتی که پارچ مدرج در دسترس شما نبود، می توانید مطمئن باشید که پیمانه ها دارای دقت لازم برای اندازه گیری مایعات هستند.

برای این کار، پیمانه را روی سطح کار یا میز گذاشته، آن را از مایع مورد نظر پر کرده و سپس با دقت و احتیاط، به درون ظرف مورد نظر بریزید. 

**برای تهیه شیرینی های خانگی، بهتر است از چه نوع چربی استفاده شود؟

یکی از مهمترین نکته ها در تهیه شیرینی خشک در دوره آموزش شیرینی پزی خانگی، انتخاب نوع چربی است که در هنگام پخت شیرینی استفاده می شود.

به طور سنتی، در پخت شیرینی معمولا روغن قنادی به کار برده می شود، چرا که این روغن نسبت به کره دارای چربی بیشتر و بافت متراکم تر بوده و این موارد باعث تردی بیشتر شیرینی های خشک و کیفیت بهتر آنها می شود. کره به دلیل داشتن دوغ ممکن است باعث خشک و سفت شدن شیرینی ها شود. 

دوره شیرینی پزی آفتابگردان

** آیا زدن کره و شکر یا پودر قند ضرورت دارد؟

یکی دیگر از سوالاتی که در زمان درست کردن شیرینی های عید نوروز در دوره آموزش شیرینی پزی خانگی پیش می آید، مدت زمانی است که باید به هم زدن کره یا روغن و شکر یا پودر قند اختصاص دهیم.

به خاطر داشته باشید که باید چربی مورد نظر، چه کره و چه روغن قنادی را با شکر یا پودر قند آنقدر بزنید تا این چربی کاملا به صورت پوک درآمده و کرم رنگ شود.

** آیا می توان برای تهیه شیرینی از فر برقی به جای فر استفاده کرد؟

استفاده از فر برقی به جای فر برای تهیه شیرینی مانعی ندارد، اما نکته ای که باید رعایت کنید این است که درجه حرارت فر برقی را ۱۰ درجه سانتی گراد کمتر از درجه گفته شده در دستور تهیه شیرینی قرار دهید.

اگر سیستم کانوکشن یا فن گرداننده هوای گرم در فر برقی شما تعبیه شده است، دما را به اندازه ۲۰ درجه کمتر از درجه حرارت گفته شده تنظیم کنید.

برای مثال درجه حرارت ۱۸۰ درجه سانتی گراد را در فر عادی به اندازه ۱۸۰ درجه، در فر برقی به اندازه ۱۷۰ درجه و در فر برقی دارای فن گردش هوا به اندازه ۱۶۰ درجه تنظیم کنید. 

آموزشگاه شیرینی پزی

** آیا استراحت دادن خمیر شیرینی خشک ضرورت دارد؟

همیشه در تمام دوره های آموزشگاه شیرینی پزی آفتابگردان گفته می شود که رعایت میزان زمان استراحت مواد در زمان پخت شیرینی خشک یا شیرینی های عید نوروز، باعث بالا رفتن کیفیت نهایی آنها خواهد بود.

همچنین به خاطر داشته باشید که در زمان تهیه شیرینی هایی که در مواد آنها از کره استفاده شده است، بهتر است که پس از چیدن شیرینی ها در سینی فر، قبل از قرار دادن آنها در فر، به مدت ربع ساعت، سینی را درون یخچال قرار داده و شیرینی های پخته نشده را خنک کنید.

این کار علاوه بر بهتر کردن بافت و طعم شیرینی ها پس از پخت، از تغییر شکل آنها در فر نیز جلوگیری می کند. 

جمع بندی 1 دقیقه ای مقاله دوره آموزش شیرینی پزی در آموزشگاه شیرینی پزی آفتابگردان

 •  همه ما ایرانیان عاشق خوردن شیرینی هستیم و معتقدیم طعم لذیذ شیرینی، لحظات زندگی را برایمان دلنشین تر می کند به همین منظور شاید ضروری باشد که هر کد بانویی پخت شیرینی را فرا بگیرد. 
 •   آکادمی آفتابگردان با برگزاری کلاس های صفر تا صد دوره آموزش شیرینی پزی شما را به یک شیرینی پز حرفه ای تبدیل می کند. 
 •    برای این که بتوانید برای عزیزانتان شیرینی های لذیذ و خوشمزه ای تهیه کنید و یا حتی کسب و کار حرفه ای در این زمینه راه اندازی کنید، هنرجوی آکادمی آفتابگردان در زمینه شیرینی پزی شوید.
 • مزیت اصلی آکادمی آفتابگردان  نسبت به سایر آموزشگاه های دیگر این است که شما با طی کردن دوره آموزش شیرینی پزی فنی حرفه ای صاحب مدرک رسمی از این سازمان خواهید شد.
 • کلیپی از دوره های آموزشگاه شیرینی پزی آفتابگردان در متن قرار داده شده است. می توانید کیفیت کلاس ها و موارد آموزشی را در فیلم مشاهده کنید و با شرکت در کلاس ها در یادگیری این موارد مطمئن شوید.
پرسش و پاسخ:

yasaman

شیرینی هاتون خیللللللللللی خوشمزه و با کیفیت است.

Setareh

Behtarin sayt ashpazi k ta alan didam

ملیحه عباسی

کلاس های آموزشگاه شیرینی پزیتون بسیار کامل بودند! مطالب این سایت هم بسیار جامعه...ممنون

سوگل میرزایی

دوره های آموزش شیرینی پزیتون کجا برگزار میشه؟

مدیر کل

خیابان شیخ صدوق شمالی-خیایان شیخ مفید غربی-مقابل تقاطع اول- جنب سوغات یزد

Mrz

ببخشید آموزشگاه شیرینی پزی آفتابگردان در دوره آموزش شیرینی پزی که برگزار میکنه طرز تهیه تمامی شیرینی هایی که داخل متن آوردید رو یاد میده یا نه؟

مدیر کل

بله همگی داخل دوره آموزش شیرینی پزی آموزشگاه شیرینی پزی آفتابگردان گفته خواهد شد.

papalou

با سلام در باره مدت برگزاری دوره ها و هزینه هم توضیح بدید لطفا.

مدیر کل

برای اطلاع از قیمت ها با شماره تلفن :09132041599 تماس بگیرید

اعظم

آیا تهران کلاس آموزشی دارید؟..

مدیر کل

شما یک تماسی با این شماره بگیرید و ازشون بپرسید برای یک کلاس در تهران ولی خود آموزشگاه که در تهران کلاس ندارن متاسفانه 09132041599

اعظم نوروزیفر

آیا تهران آموزشگاه مطمئن هست شما به ما پیشنهاد کنیدباتشکر

الهام

سلام من میخوام درکلاسهایتان ثبت نام کنم میشه شماره وادرس بگید

مدیر کل

خیابان شیخ صدوق شمالی -خیابان شیخ مفید غربی-مقابل تقاطع اول-جنب سوغات یزد-طبقه زیرین نمایشگاه اتو شهر شماره تماس : 09132041599

کدوم شهر هست آموزشگاه ؟

کدوم شهر هست آموزشگاه ؟

مدیر کل

اصفهان


ثبت نظر

مقالات مرتبط: