آموزش کیک شیک، ساده و سریع برای تمامی سنین با شیوه 2019 | آفتابگردان

خانه | جزییات خبر


  امتیاز 4.28 از 5 توسط 93 نفر

شرکت در دوره آموزش کیک آفتابگردان و یادگیری پخت کیک یکی از لذت بخش ترین تجربیات دنیا محسوب می شود. کیک که نوعی شیرینی به حساب می آید، اولین بار در اروپا ابداع شد. بسیاری از باستان شناسان بر این باور اند که این خوراکی شیرین، از زمان های خیلی دور در بین غذاهای اشرافی جای داشته است.

کیکی که امروزه وجود دارد تصورات و ویژگی هایی همچون شیرین بودن، سبکی و داشتن بافت اسفنجی را در ذهن افراد به ترسیم می کشد. آرد، شکر، تخم مرغ و کره مواد اولیه ای هستند که برای آموزش کیک و تهیه آن نیاز دارید.

 

برخی اوقات برای گونه های مختلف کیک، از افزودنی های دیگری همچون نشاسته، روغن، انواع میوه و یا خشکبار و مایعاتی مانند شیر، آب یا آب‌میوه و ادویه‌جات گوناگون و همینطور بکینگ پودر یا خمیر ترش برای حجم دادن به کیک نیز استفاده می شود.این موارد در کلاس های آموزش کیک مطرح می گردد.

4 تعریف جالب دیگر از کیک!

تعاریف مختلفی برای کیک بیان شده است که در واژه نامه های متفاوت با شیوه های گوناگون ذکر شده اند؛ از جمله این لغت نامه ها می توان به واژه نامه آکسفورد، لانگمن، کمبریج و وبستر اشاره کرد که در ادامه به شرح 4 تعریف از این ها خواهیم پرداخت : 

1.    تعریف کیک در واژه نامه سطح پیشرفته آکسفورد:
تعریف کیک در این بخش اینگونه ذکر شده است: کیک، خوراکی است که مزه شیرینی داشته و از مواد اولیه ای همچون تخم مرغ، آرد، کره، شکر و غیره تهیه می‌ شود. کیک ها در فر یا ماکروویو با اندازه ها و اشکال متفاوت طبخ می شوند و در نهایت با خامه و یا دیگر مواد خوراکی تزئین می گردند. 
2.    تعریف کیک در لغت نامه کمبریج:
در لغت نامه کمبریج این طور بیان شده است که روغن ماده دیگری است که علاوه بر آرد، تخم مرغ و شکر در تهیه کیک به کار می رود.
3.    تعریف کیک در واژه نامه لانگمن
دراین واژه نامه از کیک به عنوان یک ماده غذایی شیرین یاد شده است که به شیوه های مختلف و با مواد اولیه تخم مرغ، آرد، کره و شکر درون فر تهیه می شود.
4.    تعریف کیک در لغت نامه وبستر
دو تعریف اصلی از کیک دراین لغت نامه وجود دارد اولی: کیک یک خوراکی نان مانند است که از خمیر و خمیرابه تهیه شده و معمولا به شیوه سرخ کردن یا تنوری کردن، در اندازه های مختلف تهیه می شود. کیک ها معمولا تخت هستند و پیش از ور آمدن طبخ می شوند.
تعریف دوم: کیک یک خوراکی شیرین است که با تخم مرغ، خمیر، خمیرابه غلیظ، چربمایه و انواع ورآورنده مثل بیکینگ پودر درست شده و درون فر پخته می شود.
 

آموزش کیک آفتابگردان

با ورود 2 ماده، تحول عظیمی در کیک و آموزش کیک ایجاد شد!

قدمت کیک را می توان به اندازه نان تخمین زد!

این شیرینی خوشمزه از دوران باستان در فرهنگ غذایی مردم اروپا جای داشت تا اینکه کریستف کلمب قاره آمریکا را کشف کرد و پس از دستیابی به منابعی مانند شکر و کاکائو، این دو محصول جای خود را در مواد اولیه کیک باز کرده تا اکنون ما شاهد انواع کیک ها با پایه شکلات باشیم.

در این میان لازم است بدانید که به طور کلی کیک ها در دو دسته کیک های اسفنجی و کره ای قرار می گیرند اما تفاوت این دو با یکدیگر چیست؟

آیا تفاوت کیک اسفنجی را با کیک کره ای می دانید؟

در ابتدا برای آموزش کیک، لازم است تا تفاوت این دو نوع کیک را با یکدیگر بدانید از این رو در این بخش از مقاله به تفاوت اصلی این دو نوع کیک با یکدیگر خواهیم پرداخت:

-    کیک های اسفنجی بافت سبک تری نسبت به کیک کره ای داشته و بالطبع وزن آن نیز کمتر از کیک های کره ای است.
-    حباب ایجاد شده در کیک های اسفنجی به دلیل وارد شدن هوا به داخل بافت کیک در اثر مخلوط کردن مواد با یکدیگر است در صورتی که حباب های موجود در کیک کره ای بر اثر ایجاد گاز درون کیک توسط بکینگ پودر است.

کلاس هایی متفاوت برای آموزش کیک در آکادمی اصفهان!

آکادمی تخصصی آفتابگردان با بهره گیری از بهترین پرسنل و استادان مجرب در زمینه های آموزش کیک، شیرینی، دسر و دیگر شیرینی جات متنوع اقدام به برگزاری کلاس های تخصصی در زمینه آموزش کیک در انواع مختلف کرده است. با شرکت در این دوره ها با انواع کیک آشنا خواهید شد، روش پخت هر کدام را خواهید آموخت و نکات کلیدی پخت کیک را فرا خواهید گرفت. 
 

کلاس های آموزش کیک آفتابگردان

معرفی کامل 2 دوره آموزش کیک به همراه موارد آموزشی و تعداد جلسات!

مراحل آموزش و تعداد جلسات دوره آموزش کیک مقدماتی چگونه است؟

آموزش کیک مقدماتی مخصوص خانم ها و آقایان بوده و در هشت جلسه عملی برگزار می شود و پس از پایان دوره به هنرجویان مدرک فنی و حرفه ای اعطا می گردد. مراحل آموزشی در این دوره به شرح زیر است:

جلسه  اول : آشنا ساختن هنرجو با مراحل آماده سازی مواد، آشنایی با پیمانه ها و قاشق های اندازه گیری، آماده سازی فر جهت پخت به همراه  پخت 3 مدل کاپ کیک توسط مربی و همچنین آماده سازی کارامل و تکنیک تزیین با کارامل

جلسه دوم : آموزش پخت پای سیب و کیک شکلاتی به همراه ترایفل توسط مربی

جلسه  سوم : پخت کیک انگلیسی، کیک گریدر و کیک باقلوا توسط مربی 

جلسه چهارم :  کار عملی توسط هنرجو 

جلسه  پنجم : پخت کیک اپرا و جنگل سیاه توسط مربی  

جلسه  ششم : پخت کیک موکا، کیک تایلندی و تکنیک ژله روی کیک توسط مربی

کارآموزان پس از اتمام دوره آموزش کیک می توانند پخت انواع کیک و کاپ کیک های ساده، شکلاتی و کره ای را، به همراه انواع کرم ها و روش های مزه دار کردن کیک و همچنین تزیین ساده و سرو آن ها را به راحتی انجام دهند و آماده ورود به دوره آموزش کیک سازو ترساز شوند.

آموزش کیک مقدماتی

 

در دوره آموزش کیک پیشرفته، چه مواردی آموزش داده می شود؟

در این دوره شیوه استند کردن و دکور تخصصی با فوندانت، آیسینگ و انواع سر ماسوره ها کیک های تولد و عروسی، تکنیک سس براق و مخملی به طور حرفه ای به هنرجویان آموزش داده می شود.

این دوره عملی در 10 جلسه برگزار شده و به هنرجویان مدرک دیپلم فنی و حرفه ای اعطا می گردد. 

کارآموز در پایان دوره آموزش کیک پیشرفته، توانایی استند کردن، خامه کشی و فوندانت کردن کیک های کوچک و کیک های بزرگ عروسی را به همراه انواع دکور با ماسوره، فوندانت و تکنیک سس براق و مخملی به دست می آورند.

دوره آموزش کیک پیشرفته

معرفی کامل 5 نوع کیک جدید و امروزی

عمده ترین کیک هایی که امروزه رواج داشته و با شرکت در کلاس های آموزشی این آکادمی خواهید آموخت به شرح زیر است:

 • کیک اسفنجی

کیک اسفنجی را می توان اولین نوع کیک دانست که با فرمول 3 گانه آرد شکر و تخم مرغ تهیه می شود.

این نوع کیک دستور پخت ساده ای دارد و با رعایت نکاتی که در مقاله آموزش کیک ذکر شده است می توانید کیک با کیفیت و لطیف داشته باشید.

برای تهیه کیک اسفنجی لازم است تا درابتدا سفیده تخم مرغ را به خوبی هم بزنید تا منسجم و یکدست شود سپس مواد دیگر را به آن بیافزاید.

*** اما چرا نام این نوع کیک را اسفنجی نهاده اند؟

نام این کیک با بافت آن ارتباط مستقیمی دارد و همان گونه که اسفنج دریایی متخلخل بوده و جریان آب را از خود عبور می دهد، این کیک نیز دارای حباب هایی است تا جریان هوا و گرما را از میان بافت های خود عبور دهد، این حباب ها را در زمان برش کیک مشاهده خواهید کرد که حالتی اسفنجی و سبک به کیک شما داده است.

آموزش کیک اسفنجی

 

 •  کیک تولد

زمانی که برای آموزش کیک تولد اقدام می کنید در ابتدا لازم است تا تکنیک های طبخ کیک ساده و اسفنجی را فرا بگیرید.

کیک های تولد در اشکال و اندازه های مختلف تهیه می شوند و این نکته به سلیقه شخصی و نوع سفارش مشتری بستگی دارد.

پایه اولیه کیک های تولد را طعم وانیل و شکلات تشکیل می دهد اما در برخی اوقات مشتری برحسب سلیقه، کیک تولد خود را با طعم های دیگر همچون پرتقالی، نسکافه و ... نیز سفارش می دهد بنابراین لازم است تا شما در دوره آموزش کیک، با تمام تکنیک ها و طعم های مختلف کیک آشنا شده و آن را از بر باشید.

آموزش کیک تولد

 •  کیک چند طبقه

کیک های چند طبقه عموما برای مراسمات عروسی و گاها تولد تدارک دیده می شود و تهیه آن برای یک وعده عصرانه و دورهمی های دوستانه چندان مرسوم نیست.

اما تهیه و تزئین این نوع کیک نیازمند ظرافت و حساسیت زیادی است که اگر دوره های آموزش کیک را در آکادمی تخصصی آفتابگردان سپری نکرده باشید، قادر نخواهید بود از پس تهیه چنین کیک پر حجم و سنگین برآیید.

از این رو بهتر است در ابتدا دورهای آموزش کیک را پشت سر گذاشته سپس بر اساس دانشی که فرا گرفته اید برای تهیه این کیک اقدام کنید. 

آموزش کیک چند طبقه

 •  کیک سابله

سابله خمیری است که از ترکیب آرد، کره، زرده تخم مرغ و...تهیه می شود. علت نام این نوع کیک به این دلیل است که کیک سابله در زمان لمس مانند شن یا سابل است.

 جالب است بدانید که این خمیر اولین بار در فرانسه تهیه شد و به مرور به کشورهای انگلستان و اتریش نیز راه پیدا کرد؛ امروزه این کیک در صنعت شیرینی پزی ایران نیز جایگاه ویژه ای به دست آورده و می بینیم که اکنون طرفداران زیادی پیدا کرده است.

کیک های سابله عموما به صورت حروف و یا عدد تهیه شده و با تزئینات مختلف به مشتریان عرضه می گردد.

آموزش کیک سابله

فیلم آموزشی کیک سابله و تزیین آن

فیلم زیر در مورد طرز تهیه کیک سابله اعداد و تزیین کیک سابله است :

آموزش کیک تولد سابله یا بیسکویتی را در متن به صورت نوشتاری هم برای شما آوردیم!

 •  کیک ساده

کیک های ساده شباهت زیادی به کیک اسفنجی دارد با این تفاوت که در طرز تهیه کیک خانگی نیازی نیست زرده و سفیده تخم مرغ را از یکدیگر جدا کنید.

در دوره های طر تهیه کیک ساده بدون فر، نکات کلیدی برای تهیه این کیک خوش طعم، با همان طعم بیاد ماندنی همیشگی که یاد آور خاطرات کودکی است را فرا خواهید گرفت.

در طول دوره آموزش کیک ساده نیاز است تا نکات کلیدی را به خاطر بسپارید که این موارد شامل راهکار ها و نکات کلیدی است تا در نهایت یک کیک زیبا با بافت ایده آل داشته باشید. در ادامه به شرح این موارد پرداخته شده است تا هنرجویان دوره آموزش کیک با این مسائل آشنا شوند. 

آموزش کیک در آفتابگردان

 پخت کیک عالی فقط با رعایت 7 نکته!

در خیلی از مواقع، شما مراحل پخت کیک را بر اساس آموخته هایتان در دوره آموزش کیک دنبال می کنید اما کیک شما خراب می شود و ممکن است نه تنها ظاهر خوبی نداشته باشد بلکه طعم خوبی نخواهد داشت.

اشتباه نکنید کار شما ایرادی ندارد شما در این میان بایستی به یک سری موارد هر چند کوچک توجه ویژه ای داشته باشید تا در نهایت به خروجی مورد نظرتان دست پیدا کنید.

در ادامه نکات مهمی در پخت کیک را برای شما شرح خواهیم داد:

آموزش کیک

آیا درپخت کیک، پف نکردن آن حل شدنی است؟

برخی اوقات ممکن است کیک شما به خوبی پف نکند. علت های مختلفی برای بروز این مشکل وجود دارد که در ادامه برای شما بازگو کرده ایم:

- عدم رعایت ترتیب افزودن مواد اولیه در زمان مخلوط کردن مواد
- سرد بودن کره  یا تخم مرغ در زمان ترکیب کردن مواد با یکدیگر
- عدم استفاده از بکینگ پودر به میزان کافی و یا استفاده از بکینگ پودر قدیمی
- استفاده بیش از اندازه روغن در مواد کیک
- اندازه نامناسب قالب کیک (قالب کوچک و میزان مایع کیک زیاد)
و..

چرا رویه کیک چسبنده است؟

-    پوشاندن سطح رویی کیک زمانی که کیک هنوز گرم است.
-    مقدار مایعات موجود در مواد اولیه کیک زیاد است.
-    کیک به میزان کافی پخته نشده باشد.

آموزش کیک اسفنجی

چرا کیک حالت خیس دارد؟

-    پیش از پخت کامل، کیک از فر خارج شده است.
-    کیک به موقع از قالب خارج نشده است.
-    نسبت مواد اولیه کیک نامناسب بوده است. اگر شکر، روغن و مایعات کیک زیاد باشد کیک شما به این حالت در می آید. 

چرا کیک دارای منافذ و سوراخهای متعدد و بزرگی است؟

-    دمای فر در هنگام طبخ بالا بوده است.
-    مواد اولیه به خوبی ترکیب نشده اند.
-    میزان بکینگ پودر به کار رفته در کیک زیاد است.

نکات مهم برای پخت کیک عالی

چرا کیک ظاهری چروکیده و جمع شده دارد؟

-    قالب بزرگ است و میزان مایع کیک کم.
-    قالب کیک بیش از اندازه چرب بوده است.
-    مواد را بیش از اندازه مخلوط کرده اید.
-    مقدار مایعات نسبت به مواد خشک کیک بیشتر است.
-    به دلیل بالا بودن دمای فر یا طولانی بودن زمان طبخ کیک بیش از حد پخته شده است که منجر به خوابیدن پف کیک شده است.
-    دما فر پایین بوده و یا زمان طبخ کیک کوتاه بوده است
-    شکر موجود در مواد اولیه زیاد بوده است.
-    قالب کوچک و مواد کیک زیاد است
-    زمان طبخ به کیک و مواد ضربه وارد شده است
-    در فر را در زمان پخت باز کرده اید.
-    میزان بکینگ پودر یا جوش شیرین بکار رفته در مواد زیاد است.
-    و...

چرا کیک بافت زبری داشته و وسط آن فرورفته است؟

-    فر را پیش از قرار دادن کیک، گرم نکرده اید و در چنین وضعیتی کیک به آرامی پخته شده است.
-    شکر و روغن مواد به خوبی با یکدیگر ترکیب نشده اند.
-    میزان بکینگ پودر بکار رفته در مواد اولیه زیاد است.
-    میزان مایعات درون کیک نسبت به مواد خشک کمتر است.
-    از آرد نامناسب و سنگینی برای تهیه کیک استفاده کرده اید.
-    مواد به درستی در قالب پخش نشده اند.

مخلوط مواد به اندازه در پخت کیک

رویه کیک چسبنده ولی قسمت میانی آن خشک است؟

-    مواد کیک را بیش از اندازه با یکدیگر مخلوط کرده اید.
-    مدت زمان پخت کیک طولانی بوده است.
-    سفیده تخم مرغ را بیش از اندازه زده اید.
-    قالب کیک نسبت به خمیر اولیه کیک بزرگ تر است.
-    میزان روغن و مایعات کیک زیاد است.
-    مقدار آرد زیاد است.

فقط 4 نکته کلیدی دیگر در پخت کیک که در کلاس های آموزش کیک مطرح می شود !!

 در آخر لازم است چند نکته کلیدی و مهم را بدانید البته این موارد را در دوره آموزش کیک آکادمی تخصصی آفتابگردان فرا خواهید گرفت ولی بد نیست پیش از شرکت در این دوره با برخی از این نکات آشنا باشید:

 1- پیش از هر کاری آرد و بکینگ پود را الک کنید. زمان اضافه کردن آرد به مایع کیک، مجددا آرد را الک کرده و یا با استفاده از قاشق آن را هم بزنید. با این کار آرد شما سبک تر خواهد شد و باعث می شود کیک شما پف بیشتری پیدا کند.

آموزش کیک آفتابگردان

2- در ترکیبات کیک، از شیر گرم استفاده کنید. شیر ولرم باعث می شود تا کیک شما حالت اسفنجی و پوک داشته باشد.

3- در کیک هایی که سفیده و زرده از هم جدا می شوند بایستی از پودر تارتار در سفیده استفاده شود. پودر تار تار سبب می شود تا پف سفیده تخم مرغ شما از بین نرود.

4- هیچ گاه به ظرف کیک هایی که زرده و سفیده تخم مرغ در ترکیبات اولیه از یک دیگر جدا شده اند، ضربه نزنید چرا که اینکار باعث می شود پف کیک شما از بین برود.

دوره آموزش کیک آفتابگردان

 

آموزش کیک تولد سابله

کیک سابله یا بیسکو کیک، نوعی کیک تولد یا دسر بسیار خوشمزه است که معمولا به شکل اعداد یا حروف آماده و تزئین می شود.

در آموزش کیک تولد سابله از خمیر کوکی، بیسکوییت، تارت و کیک تخته ای یا اسفنجی نام برده شده و شما می توانید از هر کدام آنها استفاده کنید، اما درست کردن کیک سابله با پودر بادام، به دلیل استحکام بیشتر آن، رایج تر است. 

مواد لازم کیک تولد سابله

آرد ۳۸۰ گرم
پودر بادام ۷۵ گرم
کره سرد ۱۰۰ گرم
پودر قند ۶۳ گرم
تخم مرغ بزرگ ۱ عدد‍
زرده تخم مرغ ۱ عدد‍
نمک نوک قاشق چای خوری

آموزش کیک تولد بیسکویتی یا همان سابله

قدم اول در آموزش کیک تولد آرد، پودر بادام و نمک را با هم ترکیب کرده و کنار بگذارید. کره نرم شده و پودر قند را به مدت ۴ دقیقه با همزن بزنید، سپس به ترتیب تخم مرغ و زرده تخم مرغ را اضافه کرده و پس از افزودن هر کدام، مواد را ۳۰ ثانیه با همزن هم بزنید. مخلوط مواد خشک را به بقیه مواد اضافه کرده و برای مخلوط کردن آنها از همزن یا قاشق استفاده کنید.

در آموزش کیک تولد سابله به شما تاکید می شود که در صورت عدم استفاده از همزن، ابتدا با قاشق مواد را مخلوط کرده و سپس با دست فقط آنها را منسجم کنید. ورز دادن مواد کیک سابله با دست، باعث می شود که خمیر آن به روغن بیفتد و کیک شما خراب شود.

خمیر را به دو قسمت مساوی تقسیم کرده، آن را پهن کنید و دست کم به مدت یک ساعت درون یخچال قرار دهید. سپس هر کدام از قسمت های خمیر را بین دو قطعه نایلون قرار داده، با وردنه باز کرده و پس از قرار دادن روی کاغذ روغنی، با کاتر به هر شکلی که دوست دارید برش بزنید. 

خمیرها را به همراه کاغذ روغنی به مدت ده دقیقه در فریزر و سپس درون فری که از قبل با دمای ۱۷۵ درجه سانتی گراد گرم شده است، قرار دهید. کیک سابله باید تا زمانی درون فر بماند که قسمت زیرین آن طلایی شود. پس از آن، کیک را از فر خارج کرده و اجازه دهید کاملا سرد شود. 

آموزش کیک تولد سابله

برای قسمت میانی کیک سابله و همچنین تزئین روی آن می توانید از ترکیب خامه و کرمفیل، خامه و پودینگ و خامه به تنهایی استفاده کنید.

برای درست کردن خامه و پودینگ، ۲ لیوان شیر سرد را با ۴ قاشق غذاخوری نشاسته و ۳ قاشق غذاخوری شکر مخلوط کرده و روی شعله ملایم قرار دهید تا مانند فرنی پخته شود، در نهایت یک قاشق کره و کمی وانیل به آن بیفزایید.

این ترکیب را تا زمانی که هنوز حرارت دارد درون یک کاسه بریزید و روی آن را سلفون بکشید، به طوری که سلفون به پودینگ بچسبد. ظرف را به مدت یک روز درون یخچال قرار دهید. 

در زمان تزیین کیک سابله بعد از مطالعه قسمت این آموزش کیک تولد ، خامه قنادی را با استفاده از همزن، آنقدر بزنید تا فرم بگیرد و سپس پودینگ را به تدریج به آن اضافه کنید.

*** توجه داشته باشید که خامه پس از اضافه کردن پودینگ نباید نرم شود، بنابراین ممکن است در این مرحله، همه پودینگ استفاده نشود. 

 با استفاده از ماسوره ساده، روی قسمت پایینی کیک سابله کرم زده و قسمت دوم را با دقت روی آن قرار دهید. سپس تزیین نهایی کیک را با کرم، گل، میوه، مرنگ و ماکارون انجام دهید. 

طرز تهیه کیک اسفنجی در توستر

آرد سفید ۲ پیمانه
تخم مرغ ۴ عدد
شکر ۲ پیمانه
شیر ۱ پیمانه
کره یک چهارم پیمانه
بیکینگ پودر ۲ قاشق چای خوری
نمک یک چهارم قاشق چای خوری

یکی از نکات بسیار مهمی که در طرز تهیه کیک اسفنجی در توستر باید به آن دقت شود، تنظیم درجه حرارت فر برقی است.

به طور کلی بهتر است قبل از آنکه در استفاده از هر گونه فر، چه گازی و چه برقی، مهارت کافی را به دست آورید، جوانب احتیاط را رعایت کرده و دمای دستگاه را تقریبا ۱۰ درجه کمتر از دمای ذکر شده در دستور و زمان را هم ۱۰ دقیقه کمتر از مدت گفته شده، در نظر گرفته و پس از آن کیک را مرتب چک کنید تا نسوزد.

یک نکته دیگر که باید در طرز تهیه کیک اسفنجی در توستر مورد توجه قرار دهید آن است که در استفاده از فر برقی برای پختن کیک و شیرینی، آن است که دمای فر برقی معمولا ۱۰ درجه کمتر از دمای فر گازی در نظر گرفته می شود.

بنابراین برای طرز تهیه کیک اسفنجی در توستر، دمای دستگاه را روی ۳۲۵ درجه فارنهایت یا ۱۶۵ درجه سانتی گراد تنظیم کنید. 

آرد، بیکینگ پودر و نمک را با هم مخلوط کرده و چند بار الک کنید. تخم مرغ ها را در یک ظرف ریخته و به مدت ۴ دقیقه با همزن برقی هم بزنید تا کمی پف کرده و کرم رنگ شود.

سپس شکر را اضافه کرده و ۵ دقیقه دیگر مواد را با همزن هم بزنید. شیر و کره را در یک ظرف ریخته و آن را روی حرارت قرار دهید تا کره ذوب شود.

طرز تهیه کیک اسفنجی در توستر

پیش از آنکه شیر به جوش بیاید، ظرف را از روی شعله برداشته، مخلوط مواد خشک را به شیر افزوده و با دور کند همزن به مدت چند ثانیه هم بزنید. سپس این ترکیب را در ظرف حاوی تخم مرغ و شکر ریخته و مجددا با دور کند همزن در حدود یک دقیقه بزنید تا مایه کیک یکدست شود. 

قالب کیک را چرب و آردپاشی کرده و مایه را در آن بریزید. کیک را درون توستر یا فر برقی قرار داده و اجازه دهید به مدت ۲۰ دقیقه بپزد و در این مدت در فر برقی را به هیچ عنوان باز نکنید.

پس از گذشت تقریبا ۲۵ دقیقه قالب را از توستر خارج کرده و با انگشت روی آن بزنید و در صورتی که شل بود، آن را به مدت تقریبا ۷ دقیقه دیگر درون آون برقی قرار دهید. 

زمانی که از پختن کیک در طرز تهیه کیک اسفنجی در توستر مطمئن شدید آن را از توستر خارج کرده و پس از گذشت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، با جدا کردن لبه های آن از قالب، کیک را از قالب خارج کنید. 

*** نکات مهم برای طرز تهیه کیک اسفنجی در توستر یا فر برقی

 •  در هنگام کار با فر برقی دقت داشته باشید که کیک و شیرینی را در طبقه وسط آن و غذاها را در طبقه پایین قرار دهید. همچنین به منظور جلوگیری از بروز مشکل در توزیع یکنواخت گرما، همزمان از دو طبقه فر استفاده نکنید. 
 •  درست مانند کار با فر گاز، توستر یا آون برقی را هم ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قبل از شروع کار گرم کنید. 
 •  به یاد داشته باشید که کیک و شیرینی های حجیم به مدت زمان زیاد و حرارت متوسط برای پخت نیاز دارند. در مقابل، شیرینی های کوچک (به استثنای شیرینی هایی که حاوی زرده یا سفیده زیاد هستند) با حرارت بیشتر و زمان کمتر پخته می شوند. 
 • در صورتی که دمای فر بیش از ۱۵۰ درجه سانتی گراد است، مراقب پاشیدن مایعات به شیشه فر باشید، چرا که ممکن است باعث شکستن آن شوند. 

طرز تهیه کیک اسفنجی
 

طرز تهیه کیک ساده وانیلی

آرد سفید (مخصوص شیرینی پزی) ۱ پیمانه
تخم مرغ ۴ عدد
روغن یک چهارم پیمانه
شکر دانه ریز یک دوم پیمانه
بیکینگ پودر ۱ قاشق مرباخوری
 وانیل یک چهارم قاشق چای خوری
آب ۴ قاشق غذاخوری

اولین قدم در طرز تهیه کیک ساده وانیلی ، انتقال همه مواد اولیه و بخصوص تخم مرغ به بیرون از یخچال است تا هم دما با محیط شوند. فر را روشن کرده و روی ۱۷۵ درجه سانتی گراد قرار دهید.

۱ پیمانه آرد را به همراه بیکینگ پودر با روش ویسک کردن مخلوط کرده و دست کم دو بار الک کنید. الک کردن باعث می شود که هوا میان ذرات آرد قرار گرفته و کیفیت نهایی کیک وانیلی شما بهتر شود.  

در مرحله بعد در طرز تهیه کیک ساده وانیلی، باید زرده و سفیده ۴ عدد تخم مرغ را از هم جدا کنید. شما می توانید با روش های مختلفی این کار را انجام دهید، اما یکی از بهترین آنها، استفاده از پوست تخم مرغ به عنوان جدا کننده است.

طرز تهیه کیک ساده وانیلی

در این روش، سعی کنید از قطورترین قسمت تخم مرغ، آن را طوری بشکنید که پوست آن به دو قسمت تبدیل شود.

قسمتی از پوست تخم مرغ را که زرده در آن قرار ندارد، پایین تر گرفته و بخش حاوی زرده را آرام آرام کج کنید تا زرده درون پوست دوم بیفتد، سفیده های باقیمانده را درون یک کاسه بریزید.

چند مرتبه این کار را انجام بدهید تا زرده به طور کامل از سفیده جدا شود، سپس آن را هم درون ظرف مجزایی قرار دهید. 

به غیر از جدا شدن کامل زرده و سفیده تخم مرغ و مخلوط نشدن آنها با یکدیگر، نکته دیگری که در مرحله هوادهی به سفیده تخم مرغ اهمیت دارد، تمیز و خشک بودن ظرف حاوی سفیده ها و همچنین پره های همزن است.

همزن را بر روی دور تند قرار داده و سفیده ها را آنقدر بزنید که ابتدا حباب هایی در آن ایجاد شده و سپس حجم آن افزایش پیدا کند.

هم زدن سفیده را تا جایی ادامه دهید که سفید رنگ و شبیه به خامه فرم گرفته شده و در صورت برگرداندن ظرف از آن بیرون نریزد. 

قدم بعدی، اضافه کردن شکر به زرده ها و زدن آنها با استفاده از همزن است. در طرز تهیه کیک ساده وانیلی با این دستور، تاکید شده است که از شکر دانه ریز استفاده شود و در صورتی که شکر در دسترس شما از ابتدا دانه ریز نبود، باید آن را آسیاب کنید

. شکر را در چند مرحله به زرده اضافه کرده و با دور متوسط همزن آنقدر بزنید تا ترکیب این دو ماده حجم گرفته و رنگ آن روشن شود. سپس وانیل را افزوده و پس از هم زدن به مدت ۴۰ تا ۵۰ ثانیه دیگر، روغن مایع را بیفزایید.

آموزش کیک ساده وانیلی

با استفاده از لیسک، مواد را فولد کرده و سپس آرد و آب را در دو یا سه مرحله در ظرف ریخته و پس از هر بار اضافه کردن، مایه کیک را فولد کنید.

پس از یکدست شدن کامل ترکیب مواد، نوبت به اضافه کردن سفیده تخم مرغ می رسد. سفیده را به صورت یکجا درون ظرف حاوی بقیه مواد بریزید و برای مخلوط کردن آن، فقط از حرکت دورانی بسیار آرام استفاده کنید.

*** توجه داشته باشید که مخلوط کردن سفیده با حرکات تند یا نامنظم، فقط باعث از بین رفتن پف آن می شود، بنابراین در این مرحله از آموزش کیک، دقت به خرج داده و صبور باشید. 

قالب کیک را چرب و آردپاشی کرده و مایه کیک را پس از یکنواخت شدن در آن بریزید. قالب را درون فری که از قبل گرم شده قرار دهید و تا نیم ساعت اول پخت، از باز کردن در فر جدا خودداری کنید.

طرز تهیه کیک ساده وانیلی با این دستور، به ۳۵ تا ۴۵ دقیقه برای پخت نیاز دارد، برای مطمئن شدن از اتمام پخت کیک، یک خلال چوبی را درون کیک فرو برده و درآورید. اگر خلال کاملا تمیز خارج شد، کیک به خوبی پخته است. 

قالب کیک را به مدت ۱۰ دقیقه در دمای محیط به حال خود بگذارید، سپس با استفاده از یک چاقوی نازک و تیز، دیواره های کیک را از آن جدا کنید. سپس کیک را روی توری خنک کننده قرار داده تا کاملا سرد شود، سپس به صورت دلخواه سرو کنید. 

اموزش کیک آفتابگردان

نکات طرز تهیه کیک ساده وانیلی

رعایت کردن نکات زیر که در آموزش کیک ساده وانیلی هم به آنها اشاره می شود، باعث بالا رفتن کیفیت نهایی کیک شما می گردد:

 • بهتر است در زمان طرز تهیه کیک ساده وانیلی، تمام مواد به کار رفته در آن، تازه و با کیفیت باشند. 
 •  در زمان انتقال مایه کیک به قالب، توجه داشته باشید که یک سوم بالای ظرف خالی بماند تا کیک فضایی برای پف کردن داشته باشد و از ظرف سرریز نکند. 

طرز تهیه کیک خوشمزه

یکی از موارد ارائه شده در آموزش کیک، دستور تهیه چیز کیک توت فرنگی بدون فر است که نتیجه بسیار خوش طعمی داشته و از ترکیب ژلاتین و توت فرنگی پخته شده برای درست کردن یک چیز کیک خامه ای و ضخیم استفاده می کند.

با این دستور، که یکی از بهترین رسپی ها در طرز تهیه کیک خوشمزه است، می توانید هم از بافت و هم از مزه محصول نهایی کاملا خاطر جمع باشید و آن را به عنوان دسری تابستانی و بهاری سرو نمایید. 

اگر شما هم یک بار برای درست کردن دسر یا کیک از توت فرنگی تازه استفاده کرده باشید، احتمالا با این مشکل مواجه شده اید که اضافه کردن مقدار کافی از پوره توت فرنگی برای بهتر کردن طعم کیک، در نهایت باعث آب انداختن میوه شده و بافت کیک را خراب می کند.

آموزش انواع کیک

در درست کردن چیز کیک بدون فر، این مشکل دو چندان می شود، چرا که برای داشتن کیکی که به محض سرو کردن ذوب نشود، شما باید مقادیر زیادی پوره توت فرنگی را برای رسیدن به ضخامت مناسب، با بقیه مواد مخلوط کنید. 

برای رفع این مشکل، ما در این دستور از ژلاتین و نشاسته ذرت کمک گرفته ایم که هر دو همراه با پوره توت فرنگی در فر قرار گرفته و می پزند.

با این  قسمت از مقاله همراه باشید تا با دستور یک چیز کیک توت فرنگی بدون فر مطمئن و عالی، که در مجموعه طرز تهیه کیک خوشمزه قرار دارد، آشنا شوید. 

زمان آماده سازی مواد اولیه : ۲ ساعت و ۱۵ دقیقه

آموزش انواع کیک

مواد لازم برای طرز تهیه کیک خوشمزه  توت فرنگی بدون فر

 • مواد لازم برای تهیه کراست یا پایه چیز کیک

 

بیسکوییت وانیلی پودر شده دو و یک چهارم پیمانه یا ۳۰۲ گرم
شکر ۲ قاشق غذاخوری یا ۲۶ گرم
نمک نوک قاشق چای خوری
کره ذوب شده ۱۰ قاشق غذاخوری یا ۱۴۰ گرم
 • مواد لازم برای تهیه فیلینگ چیز کیک

 

توت فرنگی تمیز و شسته شده نیم کیلو
نشاسته ذرت دو و نیم قاشق غذاخوری
آب سرد ۲ قاشق غذاخوری
ژلاتین بدون طعم دو و یک چهارم قاشق چای خوری
پنیر خامه ای (به دمای اتاق رسیده) ۶۷۸ گرم
شکر یک دوم پیمانه یا ۱۰۴ گرم
خامه زده شده و سرد یک و یک چهارم پیمانه یا ۳۰۰ میلی لیتر
شکر پودر شده سه چهارم پیمانه یا ۸۶ گرم
عصاره وانیل یک دوم قاشق چای خوری
 • مواد لازم برای تهیه رویه خامه ای چیز کیک

 

خامه زده شده و سرد ۱ پیمانه یا ۲۴۰ میلی لیتر
شکر پودر شده یک دوم پیمانه یا ۵۸ گرم
عصاره وانیل سه چهارم قاشق چای خوری
توت فرنگی به میزان لازم

 

طرز تهیه

 

 1. در یک کاسه با اندازه متوسط، مواد کراست شامل پودر بیسکوییت وانیلی، شکر، نمک و کره ذوب شده را با هم مخلوط کنید تا ترکیبی یک دست حاصل شود. 
 2. کراست حاصل را کف یک قالب کمربندی ۲۲ سانتی متری ریخته، سطح آن را یکنواخت کرده و ظرف را درون فریزر قرار دهید. 
 3. توت فرنگی را به وسیله غذاساز یا بلندر کاملا پوره کنید. 
 4.  پوره توت فرنگی و نشاسته ذرت را درون یک تابه متوسط یا بزرگ ریخته و روی حرارت متوسط اجاق قرار دهید. پس از گذشت ۵ تا ۱۰ دقیقه و زمانی که ترکیب شروع به حباب زدن کرد، شعله را کم کرده و اجازه دهید مواد به مدت ۱ تا ۲ دقیقه بجوشند، سپس شعله را خاموش کنید. مایه موجود در تابه را به یک کاسه منتقل کرده و کنار بگذارید تا خنک شود. 
 5.  در یک کاسه کوچک ۲ قاشق آب سرد ریخته و پودر ژلاتین را روی آن بپاشید. بدون هم زدن، ۵ دقیقه این ترکیب را به حال خود بگذارید. 
 6.  کاسه حاوی آب و ژلاتین را روی حرارت غیر مستقیم (روی در کتری در حال جوش) قرار دهید تا زمانی که دانه های ژلاتین ذوب شده و به طور کامل در آب حل شود. 
 7. محلول ژلاتین را روی ترکیب گرم توت فرنگی و نشاسته ذرت ریخته و مواد را به خوبی با هم مخلوط کنید. ظرف را کنار بگذارید تا مایه فیلینگ خنک شود. 
 8. در یک کاسه گود و بزرگ، پنیر خامه ای و شکر را با همزن بزنید تا کاملا یکنواخت شوند. 
 9. در یک کاسه بزرگ دیگر، خامه زده شده، پودر شکر و عصاره وانیل را افزوده و با دور تند همزن آنقدر بزنید که برآمدگی ها یا قله هایی در خامه مشاهده شوند، سپس ظرف را کنار بگذارید. 
 10. ترکیب توت فرنگی را در سه مرحله به مخلوط پنیر خامه ای افزوده و پس از هر بار اضافه کردن، مواد را به خوبی با هم مخلوط کنید. این کار برای جلوگیری از ایجاد گلوله های توت فرنگی انجام می شود. 
 11. خامه زده شده را در دو مرحله به مخلوط پنیر و توت فرنگی اضافه کرده و به آرامی فولد کنید تا ترکیب یکنواختی به دست بیاید. 
 12. فیلینگ را روی کراست ریخته و سطح آن را صاف کنید. 
 13. ظرف حاوی چیز کیک را درون فریزر قرار دهید تا سفت شود. در حدود ۵ تا ۶ ساعت زمان یا یک شب تا صبح برای این منظور کافی است. 
 14. زمانی که بافت چیز کیک دلخواه شما شد، آن را از قالب کمربندی خارج کرده و به ظرف سرو انتقال دهید. 
 15. برای درست کردن کرم تزئین کیک، خامه زده شده، پودر شکر و عصاره وانیل را در یک کاسه بزرگ ریخته و با دور تند همزن بزنید تا قله هایی روی خامه به وجود بیاید. 
 16.  با استفاده از یک قیف، کرم حاصل را به شکل گل روی لبه های چیز کیک بزنید. در صورت تمایل می توانید سطح کیک را با توت فرنگی تزئین کنید. 
 17. چیز کیک توت فرنگی را تا زمان سرو درون فریزر قرار دهید. این دسر تا ۴-۵ روز قابل نگهداری است.

آموزش چیز کیک توت فرنگی

رعایت نکته زیر که در آموزش انواع کیک نیز به شما گفته می شود، کیفیت نهایی کیک شما را بالاتر می برد:

خامه زده شده قنادی معمولا بسیار شیرین است، بنابراین در صورت استفاده از آن، به اضافه کردن پودر شکر و عصاره وانیل نیاز نیست. تنها در صورتی که خامه صبحانه را برای تهیه خامه زده شده به کار بردید، شکر و وانیل را به آن بیفزایید. 
 

طرز تهیه کیک اسفنجی برای 6 نفر

طرز تهیه کیک اسفنجی برای 6 نفر، شامل ارائه میزان مواد لازم و طریقه پخت کیکی است که برای پذیرایی از ۶ نفر کافی باشد.

همانطور که می دانید، کیک های اسفنجی یا فومی، کیک هایی با بافت لطیف یا فنری هستند و پف زیاد آنها از هوادهی به سفیده تخم مرغ و فولد کردن سفیده زده شده در بقیه مواد ناشی می شود.

کیک های اسفنجی، یکی از بهترین گزینه ها برای استفاده به عنوان پایه کیک تولد، درست کردن کیک چند طبقه و انجام انواع تزئین هستند. 

طرز تهیه کیک اسفنجی برای 6 نفر

حتما برای شما هم پیش آمده است که برای پذیرایی از مهمان های خود، چه در جشن ها و چه در مهمانی ها، اقدام به پختن کیک اسفنجی کرده باشید.

 • اما هر کیک اسفنجی برای چند نفر کفایت می کند؟
 • آیا تا به حال از خود پرسیده اید که با به کار بردن آن میزان موادی که در آموزش کیک گفته شده اند، سایز کیک شما چقدر می شود؟

در این مقاله با آموزش کیک اسفنجی برای ۶ نفر به همراه نکات مهمی که در تهیه کیک اسفنجی بسیار کاربرد دارند، آشنا خواهید شد. 

آموزش کیک اسفنجی برای ۶ نفر

مواد لازم

آرد ۲ لیوان
شکر ۱ لیوان
شیر ۱ لیوان
تخم مرغ ۴ عدد
روغن دو سوم لیوان
بیکینگ پودر ۲ قاشق مرباخوری
وانیل یک هشتم قاشق چای خوری

طرز تهیه این کیک اسفنجی

نیم ساعت پیش از شروع به کار، تخم مرغ ها را از یخچال خارج کرده تا با محیط هم دما شوند. در صورتی که عجله داشتید و این کار برای شما میسر نبود، تخم مرغ ها به مدت یک تا دو دقیقه درون آب ولرم قرار دهید تا کمی از سرمای آنها کاسته شود، سپس استفاده کنید. 

فر را روشن کرده و روی ۱۸۰ درجه سانتی گراد قرار دهید. آرد را به همراه بیکینگ پودر سه بار الک کرده و کنار بگذارید. 

در آموزش کیک اسفنجی برای ۶ نفر، به شما گفته می شود که برای رسیدن به یک بافت اسفنجی و حفره دار، حتما زرده و سفیده تخم مرغ ها را از هم جدا کنید.

برای جدا کردن زرده و سفیده تخم مرغ روش های متعددی وجود دارند که در مقاله کیک اسفنجی به طور مفصل به آنها اشاره شده است، اما به طور خلاصه برای این کار می توانید یک کفگیر را بر روی یک کاسه قرار داده و تخم مرغ را روی آن بشکنید. به این صورت زرده روی کفگیر باقی مانده و سفیده درون کاسه می ریزد. 

اندازه سفیده تخم مرغ، یک فاکتور مهم در تهیه کیک اسفنجی محسوب می شود. توجه داشته باشید که اندازه سفیده تخم مرغی که برای کیک اسفنجی استفاده می کنید، در حدود ۳۰ گرم باید باشد. بنابراین اگر پس از جدا کردن زرده و سفیده تخم مرغ، احساس کردید که سفیده خیلی کم یا خیلی زیاد است، آن را وزن کرده و در صورت لزوم مقدار آن را کم و زیاد نمایید.  

آموزش کیک اسفنجی برای 6 نفر

مرحله بعد در طرز تهیه کیک اسفنجی برای 6 نفر، شامل زدن سفیده تخم مرغ است. توجه داشته باشید که وجود چربی در مواد یا ظروف، حتی به مقدار بسیار اندک، باعث می شود که سفیده به خوبی پف نکند.

بنابراین علاوه بر دقت بسیار زیاد در جدا کردن زرده و سفیده و جلوگیری از وارد شدن زرده به سفیده، کاسه مورد استفاده و پره های همزن را به خوبی با آب و صابون بشویید. سفیده ها را درون کاسه ریخته و با دور متوسط همزن آنقدر بزنید که سفید رنگ شده، کف کند و در صورت برگرداندن ظرف از آن بیرون نریزد. سپس ظرف حاوی سفیده را درون یخچال قرار دهید. 

زرده ها، شکر و وانیل را در ظرف دیگری ریخته و با همزن بزنید تا کشدار و کرم رنگ شوند. روغن را به تدریج افزوده و پس از هر بار اضافه کردن روغن، مواد را مدتی هم بزنید. سپس شیر را در ظرف ریخته و مجددا هم بزنید تا مایه یکدستی حاصل شود. 

آرد و بیکینگ پودر الک شده را به آرامی و در چند مرحله به مواد اضافه کنید و با استفاده از لیسک هم بزنید. در نهایت سفیده را از یخچال خارج کرده، به مواد افزوده و به روش فولد کردن و خیلی آرام هم بزنید تا پف سفیده نخوابد.

فولد کردن سفیده تخم مرغ به روش درست، یکی از نکات بسیار مهم در طرز تهیه کیک اسفنجی برای 6 نفر و پف کردن آن است. برای این کار، ابتدا یک چهارم از سفیده زده شده را به مواد افزوده و مخلوط کنید تا مایه کیک لطیف شود. سپس بقیه سفیده را اضافه کرده و مواد را فولد کنید. 

قالب را چرب کرده یا در آن کاغذ روغنی بیندازید. مواد را درون قالب ریخته و آن را در طبقه وسط فر قرار دهید. همانطور که در آموزش کیک های مختلف به شما تاکید می شود، برای جلوگیری از پف کردن وسط کیک و گنبدی شدن آن، باید مایه را به صورت یکنواخت در همه جای قالب پخش کرده و همه آن را در وسط قالب نریزید. 

این کیک اسفنجی تقریبا به ۴۵ دقیقه زمان برای پخت نیاز دارد. پس از گذشت سی دقیقه، با استفاده از یک خلال دندان تمیز، کامل شدن پخت کیک را تست کنید. برای این کار، خلال دندان را درون کیک فرو برده و بیرون بیاورید. اگر مایه کیک به خلال نچسبید، کیک شما آماده است.

آموزش کیک آفتابگردان

اجازه دهید قالب خنک شود و آنگاه کیک را از قالب خارج کنید. 

در دوره آموزش کیک اسفنجی، با میزان مواد لازم برای تهیه کیک ۶ نفره، ۱۰ نفره یا بیشتر و همچنین تمامی نکات مربوط به اندازه قالب، دمای فر و موارد مهم دیگر آشنا خواهید شد.

در این بخش از مقاله طرز تهیه کیک اسفنجی برای ۶ نفر، خلاصه ای از این نکات به شما ارائه می شود:

 •  بهتر است برای کیک یک تخم مرغی از قالب ۱۴ سانتی، برای کیک دو تخم مرغی از قالب ۱۸ سانتی، برای کیک چهار تخم مرغی از قالب ۲۰ سانتی، برای کیک شش تخم مرغی از قالب ۲۴ سانتی و برای کیک هشت تخم مرغی از قالب ۲۶ سانتی استفاده کنید. 
 •  اگر مقدار مواد گفته شده در آموزش کیک اسفنجی را کم کردید، باید زمان ماندن آن در فر را هم مقداری کاهش دهید. 
 •  کم و زیاد بودن دمای فر نسبت به میزان گفته شده در دستور، باعث آسیب رسیدن به بافت و پف کیک اسفنجی می شود. بنابراین دقت داشته باشید که در هنگام قرار دادن مایه کیک در فر، دمای آن دقیقا به اندازه دستور بوده و ثابت شده باشد. 

 

طرز تهیه کیک ساده بدون فر

دوره طرز تهیه کیک ساده بدون فر، به منظور آشنایی شما با طرز تهیه و نکات مربوط به پختن انواع کیک، بدون استفاده از فر، طراحی شده است.

 • آیا تاکنون برای شما هم اتفاق افتاده است که برای پختن کیک برنامه ریزی کرده باشید، اما به دلیل در دسترس نبودن فر یا خراب بودن آن، از تصمیم خود منصرف شده باشید؟

آموزش طرز تهیه کیک ساده بدون فر، درصدد رفع همین محدودیت است. همچنین با توجه به اینکه امروزه بیشتر اجاق گازهای روکار یا رو کابینتی فاقد فر هستند، آموزش کیک ساده بدون فر، یک موضوع ضروری به نظر می رسد. 

طرز تهیه کیک ساده بدون فر

در این مقاله، طرز تهیه یک نوع کیک اسفنجی در قابلمه و بدون استفاده از فر به شما ارائه خواهد شد.

 • اما سوال اینجاست که آیا کیفیت نهایی این کیک با کیکی که در فر پخته شده است، تفاوت دارد؟

با رعایت نکاتی که در انتهای مقاله به آنها اشاره شده است، می توانید مطمئن باشید که طعم، بافت و رایحه کیک شما عالی شده و نبودن فر، اثری در هنر شیرینی پزی شما نخواهد داشت.

برای آشنایی با طرز تهیه کیک ساده بدون فر و نیز ترفندهای مربوط به آن، با این مقاله همراه باشید.    

مواد لازم 

آرد سه صفر ۲ پیمانه
شکر یک و یک چهارم پیمانه
تخم مرغ ۳ عدد
شیر ولرم سه چهارم پیمانه
روغن مایع یک چهارم پیمانه
بیکینگ پودر ۲ قاشق چای خوری
وانیل نصف قاشق چای خوری
نمک نوک قاشق چای خوری

طرز تهیه

در مرحله اول  آرد، بیکینگ پودر و نمک را سه بار الک کرده و کنار بگذارید.

سپس در یک کاسه نسبتا گود سه عدد تخم مرغ را شکسته و روی آنها وانیل بریزید. تخم مرغ و وانیل را ابتدا با دور کند همزن و سپس با دور تند آن بزنید تا مایعی کرم رنگ و یکدست حاصل شده و تخم مرغ کف کند.

مدت زمان این هم زدن تقریبا ۴ دقیقه است. 

شکر را به ظرف افزوده و مواد را با استفاده از همزن، ۳ دقیقه دیگر هم بزنید تا مایه کرم رنگ سبکی به دست بیاید.

در مرحله بعد روغن را به این ترکیب اضافه کرده و ۱ دقیقه دیگر به هم زدن ادامه دهید.

در نهایت شیر ولرم را در ظرف ریخته و پس از مخلوط شدن مواد و به دست آمدن یک مایع یکنواخت، همزن را خاموش کنید. 

ترکیب آرد، بیکینگ پودر و نمک الک شده را در یک مرحله به مواد اضافه کرده و آنها را با هم فولد کنید. منظور از فولد کردن این است که حرکت دست شما دورانی و تند نباشد، بلکه مواد را به حالت تا زدن و به آرامی با هم ترکیب کنید. زمانی که آرد کاملا با بقیه مواد مخلوط شد و دیگر به صورت گلوله در مواد دیده نشد، هم زدن را متوقف کنید. 

آموزش کیک بدون فر خوشمزه

کیک بدون فر را در چه قابلمه ای می توان درست کرد؟

در دوره طرز تهیه کیک ساده بدون فر به شما گفته می شود که برای درست کردن کیک بر روی اجاق گاز، از قابلمه ای استفاده کنید که کف آن ضخیم باشد. جنس قابلمه، چندان در کیفیت نهایی کیک شما تاثیر گذار نیست، شما می توانید از قابلمه چدنی یا سرامیکی یا حتی تفلون استفاده کنید، اما دقت کنید که کف و دیواره های قابلمه نازک نباشند. 

با استفاده از کره یا روغن جامد، دیواره های یک قابلمه مناسب را چرب کنید. بهتر است برای این کار از روغن مایع استفاده نکنید اما اگر فقط روغن مایع در دسترس دارید، پس از چرب کردن دیواره ها، مقداری آرد را با استفاده از الک درون قابلمه پاشیده و سپس مقدار اضافی آرد را با تکان دادن قابلمه بیرون بریزید. 

پس از چرب کردن قابلمه، مایه کیک را درون آن بریزید، سپس دم کنی و در قابلمه را روی آن قرار دهید. از زمان انتقال کیک به قابلمه، تا پخته شدن کامل آن، طرز تهیه کیک ساده بدون فر، شامل چند مرحله است:

ابتدا باید به مدت ۳۰ ثانیه، قابلمه را روی شعله زیاد اجاق گاز قرار دهید. سپس شعله را کاملا کم کرده و اجازه دهید ظرف به مدت ۲۵ دقیقه روی شعله بماند. پس از گذشت این زمان، ابتدا شعله کوچک گاز را روشن کرده و شعله پخش کن را روی آن قرار دهید. زمانی که شعله پخش کن کاملا داغ شد، شعله زیر آن را کم کرده و قابلمه را فورا روی شعله پخش کن قرار دهید. 

از دقیقه سی ام، می توانید با استفاده از خلال دندان، پخته شدن کیک را تست کنید. برای این کار، در قابلمه را برداشته و خلال دندان را درون کیک فرو ببرید، هر زمان که تمیز خارج شد، کیک شما آماده است. پس از اطمینان از حاضر شدن کیک، شعله زیر آن را خاموش کرده و لبه های کیک را با استفاده از یک قاشق چوبی، از دیواره های قابلمه آزاد کنید. سپس آن را روی یک بشقاب برگردانید. 

آموزش کیک آفتابگردان

درست کردن یک کیک بدون فر خوشمزه، در قابلمه و بدون استفاده از فر حتما امکان پذیر است، اما به رعایت نکات خاصی نیاز دارد.

نکاتی که به صورت مفصل در دوره آموزش کیک و به طور خلاصه در زیر گفته شده اند، به شما این اطمینان را می دهند که مزه و بافت کیک شما به خوبی زمان استفاده از فر خواهد بود:

 •  برای پخت کیک بدون فر، باید از قابلمه ای استفاده کنید که در مناسبی داشته و به خوبی روی ظرف کیپ می شود. 
 •  در صورتی که تمایل دارید روی کیک شما برشته شود، می توانید پس از پخته شدن آن، کیک را وارونه در قابلمه قرار داده و به مدت ۳ دقیقه روی شعله زیاد اجاق گاز قرار دهید.
 •   به جای شیر ولرم که در مقاله طرز تهیه کیک ساده بدون فر آمده است، می توانید از هر نوع آب میوه دلخواه خود استفاده کنید. 
 •  در زمان پخت کیک در قابلمه، برای جلوگیری از خمیر شدن کیک، حتما از دم کنی استفاده کنید.
 • در صورت تمایل می توانید دو قاشق غذا خوری از آرد را با همین میزان کاکائو جایگزین کنید.  
 •  در میانه پخت کیک، به هیچ عنوان در قابلمه را برندارید. برای بررسی میزان پخته شدن کیک، می توانید از دقیقه سی ام، با استفاده از یک خلال دندان، کیک را تست کنید. 

طرز تهیه کیک اسفنجی برای 4 نفر

 • آیا تا به حال به این فکر کرده اید که کیک تولد اعضای خانواده را در خانه تهیه کنید؟
 • یا به عنوان عصرانه یک کیک خانگی تدارک ببینید؟
 • آیا تا به حال برای طرز تهیه کیک اسفنجی برای 4 نفر فقط 2 دقیقه وقت گذاشته اید؟ (فیلم آموزشی)

در این صورت، احتمالا نام کیک اسفنجی را شنیده اید. کیک اسفنجی دارای استفاده های زیادی است، آن را می توان به صورت ساده میل کرد یا به عنوان پایه در انواع کیک های تولد به کار برد.

فیلم طرز تهیه کیک اسفنجی  

 

در بافت این کیک تعداد زیادی حباب هوا وجود دارد و علت نامگذاری آن هم همین است.

مواد اصلی در کیک اسفنجی آرد، تخم مرغ و شکر هستند، اما چگونه می توان یک کیک اسفنجی نرم با بافت عالی پخت؟

اگر به دنبال آموزش کیک اسفنجی و فوت و فن های لازم برای طرز تهیه کیک اسفنجی با پف زیاد بهتر آن هستید این مقاله را تا انتها دنبال کنید. 

مواد لازم

 

آرد 2 پیمانه
شکر 1 پیمانه
تخم مرغ 4 عدد
شیر 1 پیمانه
روغن مایع دو سوم پیمانه
بیکینگ پودر 2 قاشق مربا خوری
وانیل نصف قاشق چای خوری

 

اولین قدم در آموزش طرز تهیه کیک اسفنجی برای 4 نفر چیست؟

روشن کردن فر، اولین کاری است که در زمان پختن هر کیکی باید انجام دهید. دمای فر را روی 180 درجه قرار دهید و حتما به دمای نشان داده شده بر روی صفحه آن دقت کنید. به دلیل استاندارد نبودن بعضی از فرها، ممکن است لازم باشد که پیچ درجه را روی دمایی بالاتر یا پایین تر تنظیم کنید تا فر به دمای 180 درجه برسد.  

آموزش کیک اسفنجی


در پخت کیک اسفنجی زرده و سفیده تخم مرغ را چطور از هم جدا کنید؟

دومین قدم در طرز تهیه کیک اسفنجی برای 4 نفر، جدا کردن زرده و سفید از هم است. بهتر است از تخم مرغ سرد و تازه استفاده کنید. روش های زیر برای جدا کردن زرده و سفیده تخم مرغ وجود دارند:

 1.  راحت ترین روش جدا کردن زرده و سفیده، استفاده از دستگاه جداساز تخم مرغ است. تنها کاری که لازم است انجام دهید، این است که تخم مرغ را روی آن بشکنید اما اگر این دستگاه را در خانه ندارید، نگران نباشید و بقیه روش ها را امتحان کنید. 
 2.  تخم مرغ را روی یک کفگیر شکسته و آن را تکان دهید تا سفیده جدا شود. 
 3.   تخم مرغ را در یک ظرف بشکنید. یک بطری کاملا تمیز برداشته و فشار دهید تا هوای درون آن خارج شود. بطری را روی زرده گذاشته و دست خود را رها کنید. زرده به درون بطری کشیده می شود.  
 4. تخم مرغ را شکسته، یک قسمت از پوسته را پایین بگیرید و دست خود را کج کنید تا زرده داخل پوسته دیگر بیفتد. شاید نیاز باشد که این کار را چند بار انجام دهید. برای استفاده از این روش به خوبی پوست تخم مرغ را بشویید. 

جدا کردن تخم مرغ در پخت کیک اسفنجی


چطور سفیده تخم مرغ را به صورت فرم گرفته در بیاورید؟

زدن سفیده تخم مرغ، قدم سوم در آموزش کیک اسفنجی و یکی از مهمترین مراحل آن است. سفیده تخم مرغ را به تنهایی درون یک ظرف کاملا تمیز ریخته و با همزن آنقدر بزنید تا سفید رنگ شده و کاملا فرم بگیرد.

زمانی دست از کار بکشید که رد پره های همزن را روی سفیده ببینید و زمانی که ظرف را برمی گردانید سفیده از ظرف بیرون نریزد. 

آیا زدن زرده تخم مرغ در پخت کیک اسفنجی مهم است؟

تجربه آشپزهای حرفه ای نشان می دهد که خوب زدن زرده، یکی دیگر از فاکتورهای مهم در پف کردن کیک اسفنجی است. زرده را با شکر و وانیل خوب بزنید تا شکر کاملا حل شود و یک کرم روشن به دست بیاید. 

چرا الک کردن آرد در کیفیت نهایی کیک اسفنجی اثر دارد؟

معمولا در طرز تهیه کیک ساده برای 4 نفر گفته می شود که آرد را باید الک کنید. اما چرا باید این کار را انجام داد؟

الک کردن آرد، باعث سبک شدن آن و خارج شدن ذره های درشت می شود. آرد و بیکینگ پودر را با هم الک کرده و آرام آرام به مخلوط زرده اضافه کنید و با یکدیگر مخلوط نمایید. هم زدن مایع کیک در این مرحله باید به اندازه ای باشد که آرد به صورت گلوله گلوله باقی نماند. از هم زدن زیاد پرهیز کنید چرا که اثر بیکینگ پودر را از بین می برد. 

الک کردن آرد در پخت کیک اسفنجی

در پخت کیک اسفنجی فولد کردن چیست و چرا انجام می شود؟

طریقه صحیح فولد کردن، یک مسئله مهم در طرز تهیه کیک اسفنجی برای 4 نفر است. در مرحله بعد باید سفیده را در مخلوط آرد و زرده فولد کنید، به این صورت که قاشق چوبی را به صورت دورانی از پایین به بالا حرکت داده و مثل تا زدن عمل کنید. حرکت دست خود را تند نکنید، چرا که باعث خوابیدن پف سفیده می شود. آنقدر بزنید تا دیگر نتوان گلوله های سفیده را در مایه کیک تشخیص داد. 

آیا سایز قالب در کیفیت کیک اسفنجی تاثیرگذار است؟

بسته به اندازه قالب شما، ضخامت کیک تغییر می کند، اما چندان نگران آن نباشید.

کف قالب را چرب کرده یا کاغذ روغنی بیندازید سپس کیک را درون قالب بریزید. دقت شما در این مرحله هم مهم است، کیک را خیلی آهسته درون قالب ریخته و به ظرف ضربه نزنید تا حباب های درون مایه کیک خارج نشوند

کیک را به مدت 45 دقیقه درون فر قرار داده و پس از خارج کردن اجازه دهید تا خنک شود، سپس آن را از قالب خارج کنید.  

آموزش کیک اسفنجی

فوت و فن های طرز تهیه  کیک اسفنجی برای 4 نفر
 1.  مواد را دقیقا به اندازه دستور موجود در طرز تهیه کیک اسفنجی برای 4 نفر به کار ببرید. 
 2.   کثیف بودن ظرفی که تخم مرغ را در آن می ریزید باعث می شود که تخم مرغ کف نکند. 
 3.   تمام ظرف های مورد استفاده باید خشک و تمیز باشند. 

تزیین کیک اسفنجی را می توانید با خامه، تکه های میوه، شکلات یا هر چیز دیگری که سلیقه خود شماست انجام دهید. این کیک را می توانید همراه با بستنی هم سرو کنید. در نهایت برای داشتن یک کیک اسفنجی لطیف و لذیذ موارد زیر را از خاطر نبرید:

 •  تمام مواد را باید مدتی قبل از شروع به کار از یخچال خارج کنید. استفاده از مواد سرد باعث کاهش پف کیک می شود. 
 •  بعد از ریختن مایه در قالب، آن را بلافاصله درون فر قرار دهید. زیاد ماندن مایع درون قالب کف آن را از بین می برد. 
 • دقت کنید که دمای فر برابر با میزان گفته شده در طرز تهیه کیک اسفنجی برای 4 نفر باشد. بیشتر بودن دمای فر، باعث سوختن کیک و کمتر بودن دما باعث خشک شدن آن می شود. حتما به درجه نشان داده شده بر روی صفحه دقت کرده و سعی کنید از فر استاندارد استفاده کنید. 
پرسش و پاسخ:

فاطمه

خیلی خوب بود

نادیا

آموزش هاتون خیلی عالی بود مخصوصا کلیپ آموزش کیک ممنونم

maryam

اخی چه فیلم باحالی حتما استفاده می کنم :)

راضیه

مرسی بابت نکات آموزشیتون خیلی عالی بود

شیرین

کلیپ های بیشتری بین مطالب بزارید. برای یادگیری خیلی بهتر

فریبا

عالی 😍😍😍

زهرا

نکاتی که برای پخت کیک عالی ذکر کردین خیلی خوب بود. حتما دفعه بعدی این موارد رو رعایت میکنم. ممنون

شیدا

مرسی بابت آموزش ها و نکات خوبتون

Nadiaw

نکات خیلی جالبی بود👌

غزاله

فوق العاده بوود😍😍👌👌

الهام

فوق العاده دوست داشتنی بود ممنون

نکات مفيدي بود مرسي

سلام

کيک سابله را خيلي دوست داشتم ممنون

سولماز

لطفا دوره جديد آموزش كيك را داخل سايت قرار بديد

مدیر کل

داخل صفحه اصلی سایت تمامی دوره های جدید گذاشته می شود. حتما سر بزنید!

ممم

کلاسهاتون کجا هستن ؟ شهریتون چقده ؟

مدیر کل

کلاس ها در این آدرس تشکیل میشه: خیابان شیخ صدوق شمالی-خیایان شیخ مفید غربی-مقابل تقاطع اول-جنب سوغات یزد برای خبر از قیمت ها با این شماره تماس بگیرید: 09132041599

شهرزاد

فیلم آموزش کیک بیسکویتی اعداد بسیار عالی بود من حتما امتحانش میکنم!

امير

روش تزيين كيك رويال آيسينگ در آموزشگاه تدريس ميشه؟

مدیر کل

بله

متین

چقدر عالی توضیح دادید نکات مربوط به پخت کیک رو. من همیشه کیک هام خشک و خرد میشن. امیدوارم دفعه بعد با رعایت مواردی که شما گفتید بتونم کیک بهتری اماده کنم. مرسی

مدیر کل

حتما...ممنون از شما که مطالعه کردید!

شیما

مقاله آموزش کیک مطالب خوبی را پوشش داده بود. لطفا در مورد کیک های رژیمی هم بزارید

سیما

قسمت آموزش کیک شکلاتی به همراه سس مخصوص بسیار کامل بود....من درست کرد!

نازگل

مقاله آموزش کیک بسیار کامل بود مخصوصا اون قسمتی که مواد لازم و طرز تهیه کیک شکلاتی و سس شکلاتی رو آوردید بسیار مفید بود و تمامی نکاتی که در مورد پخت کیکی که بدون نقص باشه هم خیلی خوب بود چون من یکسره از نکته ها رو نمیدونستم و الان کیک های که درست می‌کنم واقعا دیگه مشکلی ندارن خوب پف می‌کنن و خوشمزه میشن و به علاوه خیلی هم خوب پخته میشن و نمیسوزن

سارا

کیک بیسکییتون رو درست کردم واقعا خوشمزه بود ای کاش می شد تو کلاساتون شرکت کنم

شکیبا

قسمت های طرز تهیه کیک اسفنجی در توستر و تمامی نکاتتون در مورد درس کردن مدل کیک ها که چطوری پفش نخوابه و یا نسوزه خیلی کاربردی بود چون من گاهی اوقات شده بود که کیک هام درست پف نمی کردند و یا درست پخته نمی شدند اما الان دیگه مشکلات حل شد و تونستم یک کیک خوشمزه را تدارک ببینم مخصوصا برای مهمانی هامون خلاصه که ممنوون

Melika

عالی بود👏👍🎂🍰

Fateme.dr

خیلی عالییییییییییی😍😍😍😍😍😍😍

Zhorzhor

مطالبتون واقعاااااا عالی و جامع بود بسیار مچکر از تهیه کننده😍😘🤗

سیما

مقاله آموزش کیک واقعا عالی بود....خواندنش بسیار طول کشید اما هر قسمت از مطلب مقاله یک نکته ی خوبی در مورد کیک بود که بسیار قابل استفاده بود...اون قسمت که دو نوع کیک رژیمی را آموزش داده بودید که خیلی کاربردی بود و بسیار هم خوشمزه در اومد...خیلی راضی بودم امیدوارپ در مطالب آیندتون در مورد طرز تهیه کیک ساده وانیلی هم بزارید چون خیلی دنبال یک دستور خوب هستم از این کیک ولی هنوز یک آموزش کیک ساده وانیلی خوب پیدا نکردم بازم ممنون بابت مطالب کیکی خوبتون

فرشته

میخوام در آموزشگاهتون شرکت کنم راهنمایم میکنید؟!

مدیر کل

سلام با این شماره تماس بگیرید و هر دوره ای که میخواهید را ثبت نام بفرمایید : 03136611289

ستاره

سلام خدمت همه آفتابگردانی های عزیز من همه آموزش های کیک تون رو خوندم خیلی عالی بودن .من تا حالا چند جا کلاس آموزش کیک رفتم ولی آموزش های شما واقعا روان و آسون هستند . خیلی دوس دارم توی کلاس های آموزشی شما شرکت کنم و از اطلاعات مفیدتون استفاده کنم

مینا

چقدر مراحل آموزش کیک رو کامل و با جزئیات توضیح دادید.آموزش کیک تولد رو گام به گام اجرا کردم کیکم حرف نداشت عالی شد، مرسی از سایت خوبتون🌹

مبینا

سلام ممنون از مطالب کاملتون،هیچ جایی آموزش کیک رو به این حامعی ندیدم،این آموزش کیک واقعا فوق العاده بود


ثبت نظر

مقالات مرتبط: