طرز تهیه کیک ساده با شیر + 2 ترفند تزیین کیک ساده اسفنجی

خانه | جزییات خبر

طرز تهیه کیک ساده با شیر + 2 ترفند تزیین کیک ساده اسفنجی

در آموزش کیک ساده با شیر، با انواع کیک های ساده و اسفنجی آشنا خواهید شد، که در مواد اولیه آنها شیر به کار رفته است. کیک شیر، یک نوع کیک بسیار ساده با شیرینی نسبتا کم است که به عنوان یک عصرانه بسیار خوشمزه همراه با چای، آب میوه یا شیر سرو می شود. 

کیک هایی که با شیر پخته می شوند، دارای انواع بسیار گوناگون هستند. شما می توانید از پودر کاکائو، قهوه یا انواع میوه ها در تهیه این کیک ها استفاده کنید.

آموزش کیک ساده با شیر

همچنین در صورت در دسترس نبودن فر، این کیک ها را می توان در قابلمه یا کیک پزهای برقی تهیه کرد. 

  • آیا به دنبال طرز تهیه کیک خوشمزه و سالم برای وعده عصرانه یا حتی یک صبحانه متفاوت هستید؟
  • فوت و فن های پخت یک کیک ساده با پف بسیار خوب، چه چیزهایی هستند؟
  • چطور می توانید از مواد اولیه بسیار ساده ای مانند شیر، آرد، تخم مرغ و شکر، یک کیک حرفه ای درست کنید؟
  • آیا دو ترفند خیلی ساده برای تزیین کیک ساده اسفنجی را می دانید؟ ( فیلم آموزشی )

کیک ساده با شیر به دلیل بافت نرم و طعم لذیذ آن، یک گزینه مناسب برای میان وعده هاست.

با این مقاله و آموزش کیک ساده با شیر همراه باشید و با طرز تهیه کیک ساده بدون فر و با فر، آشنا شوید. 

آموزش کیک ساده با شیر

مواد لازم 

 

آرد دو و نیم پیمانه
تخم مرغ ۳ عدد
شکر یک و نیم پیمانه
شیر دو سوم پیمانه
روغن مایع دو سوم پیمانه
بیکینگ پودر دو و نیم قاشق چای خوری
وانیل یک چهارم قاشق چای خوری
نمک نوک انگشت

طرز تهیه کیک ساده با شیر

فر را روشن کرده و روی دمای ۱۷۵ درجه سانتی گراد قرار دهید. آرد، بیکینگ پودر و نمک را سه بار با هم الک کرده و کنار بگذارید. 

در ظرف مناسبی روغن و شکر را ریخته و با همزن برقی بزنید تا رنگ آنها تغییر کرده و مقداری پف کنند.

تخم مرغ ها را یکی یکی به ترکیب روغن و شکر اضافه کرده و پس از اضافه کردن هر کدام در حدود یک دقیقه مواد را با همزن بزنید. پس از افزودن آخرین تخم مرغ، یک چهارم قاشق چای خوری وانیل را در ظرف ریخته و مجددا هم بزنید. 

در این مرحله از طرز تهیه کیک ساده خانگی، نیمی از مخلوط آرد و بیکینگ پودر و نمک را به ظرف حاوی مایه کیک اضافه کرده و با استفاده از لیسک به صورت دورانی هم بزنید. سپس یک سوم پیمانه شیر را در ظرف ریخته و مجددا با کمک قاشق یا لیسک، به صورت دورانی و بسیار آرام هم بزنید. 

آموزش کیک ساده با شیر

نیمی از آرد باقیمانده را در ظرف ریخته و مانند مرتبه های قبل به صورت دورانی و آهسته هم بزنید.

یک سوم پیمانه شیر را افزوده و مایه کیک را به صورتی که ذکر شد هم بزنید.

در آخرین مرحله  آنچه که از آرد باقی مانده است را به ظرف اضافه کرده و همه مواد را به صورت دورانی و به آرامی هم بزنید تا مایه کیک یکدست و یکنواخت شود.

قالب فر را چرب کرده و کف آن کاغذ روغنی بیندازید. مایه کیک را درون قالب ریخته و آن را به مدت ۴۵ دقیقه درون فری که از قبل گرم شده است قرار دهید.

به جای قالب بزرگ می توانید از قالب مافین هم استفاده کنید، اما به خاطر داشته باشید که در صورت ریختن مایه کیک در قالب مافین، ۳۰ دقیقه برای پختن آن کافی است.

پس از گذشت مدت زمان مناسب، قالب را از فر خارج کرده و پس از خنک شدن، کیک را از داخل آن خارج کنید.

در صورت تمایل، این کیک خوشمزه را با تکه های میوه، خامه فرم گرفته، شکلات ذوب شده یا هر روش دیگری که دلخواه شماست، تزیین کنید. 

فیلم آموزش 2 ترفند بسیار آسان برای تزیین کیک ساده اسفنجی

آموزش کیک ساده بدون فر

مواد لازم 

 

آرد ۲ پیمانه
شیر ولرم سه چهارم پیمانه
شکر یک و یک چهارم پیمانه
روغن مایع یک چهارم پیمانه
تخم مرغ ۳ عدد
بیکینگ پودر ۲ قاشق چای خوری
نمک نوک قاشق چای خوری
وانیل یک دوم قاشق چای خوری

طرز تهیه کیک ساده بدون فر

در مرحله اول طرز تهیه کیک ساده بدون فر، آرد را به همراه بیکینگ پودر و نمک سه بار الک کنید. 

در ظرف مناسبی تخم مرغ ها را شکسته و وانیل را به آنها اضافه کنید. ابتدا با دور کند همزن برقی و سپس با دور تند آن تخم مرغ ها و وانیل را بزنید تا زمانی که رنگ آنها تغییر کند. مدت زمان این هم زدن تقریبا ۴ دقیقه است. 

آموزش کیک آفتابگردان

شکر را به ظرف حاوی تخم مرغ افزوده و تقریبا به مدت ۳ دقیقه دیگر هم بزنید تا مواد به خوبی با هم مخلوط شوند. روغن را به مایه کیک اضافه کرده و یک دقیقه دیگر آن را هم بزنید. سپس شیر ولرم را در ظرف ریخته و آنقدر مواد را هم بزنید تا کاملا مخلوط و یکدست شوند.

در مرحله آخر آموزش کیک ساده با شیر، آرد را کم کم به مایه کیک افزوده و با کمک قاشق یا لیسک به صورت دورانی هم بزنید. مایه کیک شما در نهایت باید کاملا یکنواخت بوده و گلوله های آرد در آن موجود نباشند. 

برای طرز تهیه کیک ساده بدون فر یا کیک قابلمه ای، یک قابلمه با کف ضخیم بردارید.

در آموزش کیک ساده با شیر به شما گفته می شود که باید از قابلمه ای استفاده کنید که در آن به خوبی چفت شود. 

کف و دیواره های قابلمه را با کره یا روغن جامد چرب کنید. اگر از روغن مایع برای چرب کردن قابلمه استفاده می کنید، مقداری آرد را در قابلمه بپاشید. سپس مایه کیک را به قابلمه منتقل کنید. یک دمکنی را روی در قابلمه کشیده، آن را روی قابلمه قرار داده و قابلمه را به مدت ۳۰ ثانیه روی شعله زیاد گاز بگذارید. 

شعله گاز را کم کرده و اجازه دهید قابلمه به مدت ۲۵ دقیقه روی شعله کم بماند. پس از گذشت این مدت زمان، شعله پخش کن را روی کوچکترین شعله اجاق گاز قرار داده و اجازه دهید داغ شود. پس از داغ شدن شعله پخش کن، قابلمه حاوی کیک را روی آن قرار داده و پس از گذشت ۳۰ دقیقه دیگر، با استفاده از یک خلال دندان، کیک را تست کنید. 

نکات طرز تهیه کیک ساده با شیر

برای تست پخته شدن کیک با استفاده از خلال دندان، در قابلمه را برداشته و خلال دندان را درون کیک فرو ببرید. اگر موقع بیرون آوردن خلال، مایه کیک به آن نچسبیده بود، کیک به خوبی پخته است. برای برگردندان کیک، با یک قاشق چوبی به آرامی لبه های کیک را از قابلمه جدا کرده و سپس روی یک دیس گرد برگردانید. 

همچنین برای طلایی شدن روی کیک می توانید آن را دوباره به قابلمه منتقل کنید به صورتی که سطح رویی کیک به سمت ته قابلمه باشد. به مدت ۳ دقیقه، کیک را در این حالت حرارت دهید. 

آموزش کیک ساده اسفنجی

مواد لازم 

 

آرد ۲ لیوان
شکر ۱ لیوان
شیر ۱ لیوان
روغن دو سوم لیوان
تخم مرغ ۴ عدد
بیکینگ پودر ۲ قاشق مربا خوری
وانیل به مقدار بسیار کم

طرز تهیه کیک ساده اسفنجی

فر را روشن کرده و روی ۱۸۰ درجه سانتی گراد قرار دهید. آرد را به همراه بیکینگ پودر سه بار الک کرده و کنار بگذارید. 

زرده و سفیده تخم مرغ ها را از هم جدا کنید. در مقاله آموزش کیک اسفنجی آفتابگردان  روش های مختلفی برای جدا کردن زرده و سفیده تخم مرغ گفته شده اند و یکی از روش های خیلی ساده برای این کار، استفاده از بطری برای جدا کردن زرده و سفیده تخم مرغ است.

تخم مرغ را در یک ظرف شکسته و یک بطری بردارید. بطری را کمی فشرده کرده و بالای زرده گرفته و آن را رها کنید. زرده به درون بطری کشیده می شود. سپس زرده را در ظرف دیگری بیندازید. 

یک ظرف عمیق را برداشته و کاملا شسته و خشک کنید. پره های همزن برقی را هم کاملا تمیز و خشک کنید. سفیده ها را در ظرف ریخته و با دور تند شروع به هم زدن سفیده کنید. سفیده را آنقدر بزنید تا سفید رنگ شود، پف کند و زمانی که ظرف را برمی گردانید از آن بیرون نریزد. سپس ظرف حاوی سفیده زده شده را در یخچال قرار دهید. 

در ظرف دیگری زرده ها را با شکر و وانیل مخلوط کرده و با همزن برقی بزنید تا رنگ آنها روشن تر و کشدار شوند. روغن را کم کم اضافه کرده و به هم زدن ادامه دهید. سپس شیر را افزوده و همه مواد را با همزن مخلوط کنید. 

آموزش کیک ساده

در این مرحله  آرد و بیکینگ پودر را که قبلا الک کرده اید، کم کم اضافه کرده و با استفاده از قاشق یا لیسک به آهستگی و به صورت دورانی هم بزنید.

در نهایت سفیده را به ظرف حاوی بقیه مواد منتقل کرده و به آرامی در یک جهت به هم بزنید تا همه با هم مخلوط شوند. 

قالب مناسبی برداشته و کف آن را چرب کنید. مایه کیک را به صورت یکنواخت در همه جای قالب پخش کرده و آن را در طبقه وسط فری که از قبل گرم کرده اید قرار دهید.

مدت زمان ۴۵ دقیقه برای پختن این کیک کافی است. پس از این زمان، قالب را از فر خارج کرده و زمانی که نسبتا خنک شد، کیک را از آن خارج کنید. 

چرا روی کیک گنبدی شکل می شود؟

یکی از موارد مهمی که به شما گفته می شود، نکاتی برای طرز تهیه کیک ساده با پف زیاد ولی یکسان و جلوگیری از گنبدی شدن آن است. 

دقت داشته باشید که در زمان ریختن مایه کیک در قالب، نباید همه مایع را در مرکز قالب خالی کرده و سپس آن را با قاشق یا لیسک پخش کنید.

این کار باعث می شود که حباب های هوا در وسط قالب متراکم شوند. این حباب ها در زمان پخت منبسط شده و حالت گنبدی به کیک می دهند. 

بنابراین برای ایجاد پف یکنواخت در همه جای کیک، مایه آن را به طور یکسان در همه جای قالب بریزید. 

نکته پف کردن کیک ساده

چرا پف کیک می خوابد؟

یکی از دلایل خوب پف نکردن کیک یا خوابیدن پف آن در هنگام پخت، باز کردن زود هنگام در فر است.

آشپزهای حرفه ای در هنگام آموزش کیک تاکید می کنند که تا زمانی که دو سوم از زمان پخت کیک نگذشته است، نباید در فر را باز کرد یا درب قابلمه را برداشت. زیرا در غیر این صورت، حرارت فر به بیرون منتقل شده و پف کیک شما می خوابد. 

بنابراین اگر دارای فر استاندارد هستید، مطمئن باشید که همان زمان ذکر شده در آموزش کیک ساده با شیر، برای آن کافی خواهد بود. اما اگر تمایل دارید که میزان پخت کیک را امتحان کنید، اجازه دهید دو سوم یا سه چهارم زمانی که در دستور کیک آمده است، بگذرد و سپس در فر را باز کرده و با سیخ چوبی یا ته چنگال آن را تست کنید. 

چه کار کنید تا کیک شما طلایی و خوش رنگ شود؟

در صورتی که کیک شما پخته است اما رنگ آن دلخواه شما نیست، می توانید برای طلایی شدن رنگ کیک، بین ۲ تا ۵ پنج دقیقه شعله گریل را روشن کنید. اما در استفاده از شعله بالایی فر دقت داشته باشید، چرا که این شعله خیلی شدید بوده و می تواند به سرعت موجب سوختن کیک شود. 

طلایی شدن کیک ساده با شیر

در نهایت، رعایت موارد زیر که به صورت مفصل در طرز تهیه کیک ساده با شیر به شما گفته می شوند، باعث کیفیت بهتر کیک شما و طعم لذیذتر آن خواهد شد:

  • همیشه آرد را قبل از استفاده در کیک، همراه با بیکینگ پودر سه بار الک کنید. 
  • در هنگام زدن سفیده تخم مرغ، به تمیز و خشک بودن تمام ظرف های مورد استفاده و خالص بودن سفیده دقت کنید.
  • اندازه قالب کیک نباید خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشد. بزرگ بودن قالب باعث خشک شدن کیک و کوچک بودن آن باعث نپختن و خمیری شدن آن می شود. 

حتما برای دیدن فیلم آموزشی برای طرز تهیه کیک ساده بدون فر به مقاله آموزش کیک آفتابگردان مراجعه کنید!

پرسش و پاسخ:


زهرا😀

واقعا عالی بود 😊ممنونم

معنا

عالیییییهههههههه


ثبت نظر


مقالات مرتبط:


طرز تهیه کیک ساده با شیر + 2 ترفند تزیین کیک ساده اسفنجی

جزییات

طرز تهیه کیک اسفنجی برای 4 نفر (شکلاتی و بدون فر)

جزییات

آموزش کیک شیک، ساده و سریع برای تمامی سنین با شیوه 2019 | آفتابگردان

جزییات

آموزش کیک ساز تر ساز آفتابگردان : آموزش انواع شیرینی برشی و کیک خانگی

جزییات

آموزش کیک ساده بدون فر با آسان ترین راه!

جزییات

آموزش کیک تولد به همراه انواع روش جدید تزیین کیک تولد (آسان و کاربردی)

جزییات

طرز تهیه کیک اسفنجی برای 6 نفر + تمامی نکات طرز تهیه

جزییات